Dublin core üstveri elemanları editörü
Dublin core metadata elements editor
- Tez No: 84232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV- ÖZET İnternet üzerinde büyük miktarda bilgi toplanmaktadır. Bu bilgilerin işlenmesinin otomatikleştirilmesinde sorunlar vardır. Çünkü İnternet kaynaklan makinaca-okunur özelliğe sahip olmasına rağmen makinaca-anlaşılır değildir. Yani Web kaynaklarının içeriklerinin ifade biçimleri yapısal değildir. Bu gerçek bilginin yorumlanmasını güçleştirdiğinden, bilginin harmanlanması ve ilişkili üstveri tanımlanması, standart bir biçimde yapılmalıdır. Yani kaynakların oluşturulmasında kullanılan model, uluslararası komitelerin katılımının bir sonucu olarak tanımlanmalıdır (ve / ya da farklı ve ilişkili disiplinlerin katılımıyla). Bu yöntem, İnternet kaynaklan üzerindeki arama işlemlerinde daha iyi sonuçlar sağlayacaktır. Elektronik kaynakların içeriklerinin tanımlanmasında, önceden tanımlı üstveri elemanları kullanılır. Üstveri“veri hakkındaki veri”olarak tanımlanabilir. Üstveri elemanları katalog kayıtlarının girişleri olarak kullanılır. Ayrıca üstveri tanımlanmasında, kullanılmasında ve işlenmesinde standart bir yol sunan RDF (Resource Description Framework) desteğiyle hazırlanan katalog kayıtlan, arama/dizinleme araçları için anlamlı girdiler olmaktadır. Bu tez çalışmasında elektronik kaynak içeriklerinin tanımlanmasında kullanılacak 'H-DCEdit' adlı bir yazılım aracı geliştirilmiştir. DC (Dublin Core) üstveri eleman kümesi, kütüphane katalog bilgilerinin çıkarılması/yorumlanması/keşfı işinin otomatikleştirilmesi için tanımlanmıştır. RDF/DC elemanlarına, bir elektronik katalogun girişleri içine yer verdik. H-DCEdit, DC elemanlarını RDF çerçevesi içine yerleştirir ve katalog bilgilerini SGML biçimde üretir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Huge amount of information is collected over Internet. There are some problems for processing this information automatically. Internet resources are machine-readable but not machine-understandable. Hence contents of Web resources are not expressed structurally. Since this fact causes some difficulties for interpreting the information, information harvesting and related metadata definitions should be done in standard way. Hence, the model used for authorizing resources should be defined as a result of incorporation between international commitees (or/and different and related disciplines). This way, one can get better results for search on Internet resources. Predefined metadata elements are used to describe Web resources. Metadata can be viewed as“data about data”. Metadata elements are used for entries of a catalog record. Catalog records created with the support of RDF (Resource Description Framework) are meaningful inputs to the indexing/searching agents. RDF provides a standard way of defining, using and processing of metadata. In this thesis, software tool H-DCEdit' is designed and implemented, which defines the content of the electronic resources. The set of DC {Dublin Core) metadata elements is defined in order to automate the tasks of extraction/interpretation/discovery of library catalog information. We place RDF/DC elements into the entries of an electronic catalog. The H-DCEdit places DC elements into the framework of RDF and generates catalog information in the SGML form.