Tavuk ciğer patenin kalite özellikleri üzerine farklı oranlarda chia ve kinoa tohum unları kullanımının etkileri
The effects of utilizing different ratios of kinoa and chia seed flours on the quality properties of chicken liver pate
  1. Tez No: 842348
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ÇAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma ile tavuk ciğer pate üretiminde farklı oranlarda chia ve kinoa tohum unlarının kullanımının ürünün fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla tavuk ciğer pate üretiminde kullanılan yağın yerine %0, %20, %40 ve %60 oranlarında chia ve kinoa tohum unları ilave edilmiş ve üretilen gruplar kontrol, Ci20, Ci40, Ci60, Ki20, Ki40 ve Ki60 olarak adlandırılmıştır. Üretilen tavuk ciğer pate gruplarının genel bileşimi, pH, tiyobarbütirik asit sayısı (TBA), su aktivitesi (aw), renk (CIE L*a*b*) değerleri ölçülmüş ve duyusal özellikleri değerlendirilmiştir. Tavuk ciğer pate gruplarının nem, yağ, protein, kül ve tuz içeriklerinin sırasıyla %65.09-68.65, %5.55-11.49, %15.57-17.73, %1.76-2.21 ve %1.03-%1.18 aralığında değiştiği tespit edilmiştir. Tüm pate gruplarının pH değerleri 6.13-6.40 aralığında olup, en yüksek pH değerinin kontrol grubuna ait olduğu ve en düşük pH değerinin Ki60 grubuna ait olduğu belirlenmiştir. Pate gruplarının su aktivitesi (aw) değerleri arasındaki farklılıklar istatistiki açıdan önemli bulunmuş olup en yüksek aw değerinin %60 kinoa unu ilaveli pate örneğine ve en düşük aw değerinin kontrol grubuna ait olduğu tespit edilmiştir. Tavuk ciğer pate gruplarının TBA değerlerinin 0.26-0.44 mg MA/kg örnek aralığında olduğu belirlenmiştir. Tavuk ciğer pate üretiminde chia ve kinoa tohum unu kullanımına bağlı olarak TBA değerlerinin yükseldiği tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the effects of using different amounts of chia and quinoa seed flours on the physical, chemical, and sensory properties of chicken liver pate. For this purpose, chia and quinoa seed flours were added at the rates of 0%, 20%, 40% and 60% instead of the oil used in the production of chicken liver pate, and the produced groups were named as control, Ci20, Ci40, Ci60, Ki20, Ki40 and Ki60. The general composition, pH, thiobarbutyric acid number (TBA), water activity (aw), color (CIE L*a*b*) values of the chicken liver pate groups were measured, and the sensory properties were evaluated. It was determined that the moisture, fat, protein, ash, and salt contents of chicken liver pate groups varied between 65.09%-68.65%, 5.55-11.49%, 15.57-17.73%, 1.76-2.21% and 1.03%-1.18%, respectively. The pH values of all pate groups were found to be in the range of 6.13-6.40, the highest pH value belonged to the control group, while the lowest pH value belonged to the Ki60 group. The differences between the water activity (aw) values of the pate groups were found to be significant, and it was determined that the highest aw value belonged to the pate sample with 60% quinoa flour and the lowest aw value belonged to the control group. TBA values were determined to be in the range of 0.26-0.44 mg MA/kg sample. It was seen that TBA values increased due to the use of chia seed flour in the production of chicken liver pate (p0.05).