Naringenin-oksim'in kolorektal kanser hücre hattı üzerindeki sitotoksik, genotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Examination of cytotoxic, genotoxic and apoptotic effects of naringenin-oxime on colorectal cancer cell line
- Tez No: 842368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY METİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Kolorektal Kanser (KRK) 2020 yılında küresel kanser insidansının %10'unu ve kanser ölümlerinin %9,4'ünü oluşturmaktadır. Günümüzde genellikle doğal kaynaklı antikanser kimyasalların daha az toksik olduğu ve minimum yan etkilere neden olduğuna inanılmaktadır. Çalışmamızın amacı, farklı konsantrasyonlarda hazırlanacak olan Naringenin (NG) ve Naringenin-Oksim (NG-Oksim) sentezinin hem insan adenokarsinom KRK (LoVo) hem de sağlıklı insan kolon fibroblast (CCD-18Co) hücreleri üzerinde sitotoksik, genotoksik ve apoptotik etkilerini araştırmak ve rutin tedavide kullanılan sitotoksik kemoterapi ilacı 5-FU ile kıyaslamaktır. Gereç ve Yöntem: NG-Oksim naringeninden sentezlendikten sonra 1H-NMR ile yapısı belirlendi. NG-Oksim'in KRK hücre hattında anti-kanser etkileri MTT, Akridin Turuncusu/Etidyum Bromür (AT/EB) çift boyaması ve Comet assay yöntemi ile analiz edildi. Ayrıca, hücre içi Reaktif Oksijen Türleri (iROT) için florometrik yöntemler kullanıldı. Bulgular: Sentezlenmiş olan NG-Oksim, LoVo ve CCD-18Co hücre hatlarında doza bağımlı sitotoksisite gösterdi. Her iki bileşik de DNA hasarına neden oldu ve apoptoz indüksiyonu gözlendi. Bileşikler, iROT, apoptoz ve DNA hasarı seviyelerini yükseltirken, MTT seviyelerini düşürdü. Sonuç: Bu çalışma, başarıyla sentezlenen ve karakterize edilen NG türevi olan NG-Oksim'in LoVo ve CCD18-Co hücre hatlarına karşı sitotoksik, apoptotik ve genotoksik aktiviteleri doza bağımlı olarak sergilediğini ortaya koymaktadır. Günümüzde rutin olarak kullanılan 5-FU bileşiği ile kıyaslandığında NG-Oksimin düşük dozları kanser hücre hattında daha güçlü bir etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Colorectal cancer (CRC) accounted for 10% of global cancer incidence and 9.4% of cancer deaths in 2020. Today it is generally believed that anticancer chemicals of natural origin are less toxic and cause minimal side effects. The aim of our study was to investigate the cytotoxic, genotoxic, and apoptotic effects of different concentrations of Naringenin (NG) and Naringenin-Oxime (NG-Oxime) synthesis on both colorectal cancer and healthy colon fibroblast cells and to compare them with the routine cytotoxic chemotherapy drug 5-FU. Materials and Methods: NG-Oxime was synthesized from naringenin and its structure was determined by 1HNMR. The anti-cancer effects of NG-Oxime in CRC cell line were analysed by MTT, Acridine Orange/Ethidium Bromide (AO/EB) double staining and Comet assay. In addition, fluorometric methods were used for intracellular Reactive Oxygen Species (iROS). Results: Synthesised NG-Oxime showed dose-dependent cytotoxicity in LoVo and CCD-18Co cell lines. Both compounds caused DNA damage and apoptosis induction was observed. The compounds increased the levels of iROS, apoptosis and DNA damage, while decreased MTT levels. Conclusion: This study demonstrates that NG-Oxime, a successfully synthesised and characterised NG derivative, exhibits cytotoxic, apoptotic and genotoxic activities against LoVo and CCD18-Co cell lines in a dose-dependent manner. When compared to the commonly used 5-FU compound, even the lower doses of NG-Oxime show stronger efficacy in the cancer cell line.