Şırnak ilinde hemşirelerin iş doyum düzeyleri ile psikolojik güçlendirme algılarının belirlenmesi
Determination of nurses' job satisfaction levels and psychological empowerment perceptions in şirnak province
  1. Tez No: 842394
  2. Yazar: MURAT AKIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışma, Şırnak ilinde çalışan hemşirelerin iş doyum düzeyleri ile psikolojik güçlendirme algılarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı beş Devlet Hastanesi oluşturmuştur. Araştırma Eylül 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında 358 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, psikolojik güçlendirme ölçeği ve McCloskey ve Mueller'in iş doyum ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a descriptive methodology to determination of job satisfaction levels and psychological empowerment perceptions of nurses working in Şırnak province. The study's population consisted of 5 State Hospitals affiliated with the Şırnak Provincial Health Directorate. The research was conducted with 358 nurses from September 2021 to October 2022. The data collection tools included a personal information form, psychological empowerment scale and McCloskey and Mueller's job satisfaction scale. Data were analyzed using percentages, means, standard deviations, Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis H test.