Dispne nedeniyle acil servise başvuran ve kalp yetmezliği tanısı olan hastaların prognozu üzerine etkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors impacting the prognosis of patients diagnosed with heart failure presenting to the emergency department due to dyspnea
- Tez No: 842403
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Akut kalp yetmezliği (AKY), dünya çapında önemli bir halk sağlığı sorunu olup, özellikle yaşlı popülasyonda hastane yatışının ve mortalitenin ana nedenlerinden biridir. Acil servise başvuran AKY hastalarının yönetimi karmaşıktır ve prognozları değerlendirmek ve uygun tedavi stratejilerini belirlemek önemlidir. Çalışmamız, AKY hastalarının acil servise başvurularında anamnez, fizik muayene, EKG, laboratuvar, görüntüleme bulguları ve risk skorlamaları kullanılarak prognoz değerlendirmesindeki önemini ele almayı amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, AKY hastalarının acil servise başvurularında, klinik parametrelerin prognoz değerlendirmesini araştırmak amacıyla yapılan prospektif, tek merkezli bir kohort çalışmasıdır. Bu çalışma, dispne şikayeti ile başvuran ve kalp yetmezliği tanısı konmuş 18 yaş ve üstü 247 hastayı içermektedir. Çalışma kapsamında hastaların demografik bilgileri, vital bulguları, fizik muayeneleri, elektrokardiyogram (EKG) bulguları, kan gazı sonuçları, laboratuvar sonuçları, görüntüleme bulguları ve skorlama sistemleri kaydedilmiştir. Vital bulgular, kan gazı ve laboratuvar parametreleri kategorilere ayrılarak değerlendirilmiştir. Primer sonlanım olarak acil serviste invaziv mekanik ventilasyon, vazopressör ilaç kullanımı, hemodiyaliz, koroner anjiyografi, elektriksel kardiyoversiyon ve kardiyak arrest gelişimi belirlenmiş ve bu durumların herhangi birinin gerçekleşmesi total primer sonlanım (TPS) olarak adlandırılmıştır. Sekonder sonlanım ise hastane içi mortalite olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, çalışmada ADHERE, EHMRG ve GWTG skorlama sistemleri kullanılarak hastaların risk durumları değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 75,6±10,892 olarak bulunmuştur. Çalışmaya dahil edilen hastaların %54,7'si kadın (n=135) ve %45,3'ü erkek (n=112) idi. Çalışmaya katılan 247 hastanın %28,7'sinde (n=71) en az bir primersonlanım gerçekleşti. Çalışmamıza dahil edilen 247 hastanın %15,8'inde (n=43) hastane içi mortalite geliştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute heart failure (AHF) is a significant public health concern worldwide, particularly being a primary cause of hospitalization and mortality in the elderly population. The management of patients presenting to the emergency department with AHF is intricate, and assessing prognosis and determining appropriate treatment strategies are crucial. Our study aims to address the importance of prognosis assessment in patients with AHF presenting to the emergency department, utilizing a comprehensive approach involving medical history, physical examination, electrocardiography (ECG), laboratory investigations, imaging findings, and risk stratification. Materials and Methods: This study is a prospective, single-center cohort investigation conducted to explore the prognostic assessment of clinical parameters in patients with acute heart failure (AHF) presenting to the emergency department. The study encompasses 247 patients aged 18 and above who presented with complaints of dyspnea and were diagnosed with heart failure. Within the scope of the study, demographic information, vital signs, physical examinations, electrocardiogram (ECG) findings, blood gas results, laboratory findings, imaging findings, and scoring systems were recorded for the patients. Vital signs, blood gas, and laboratory parameters were assessed by categorizing them. The primary endpoint was defined as the occurrence of invasive mechanical ventilation, vasopressor drug use, hemodialysis, coronary angiography, electrical cardioversion, and the development of cardiac arrest in the emergency department. The composite of any of these events was termed as the total primary endpoint (TPS). The secondary endpoint was defined as in-hospital mortality. Additionally, the risk status of patients was evaluated in the study using the ADHERE, EHMRG, and GWTG scoring systems. Results: The mean age of patients in our study was found to be 75.6±10.892 years. Of the patients included in the study, 54.7% were female (n=135), and 45.3% were male (n=112). In 28.7% of the 247 patients participating in the study (n=71), at least one primary endpoint occurred. Hospital mortality was observed in 15.8% of the 247 patients included in our study (n=43).