Covid pnömonisinde lizofosfatidilkolin düzeyinin mortalite ve morbidite üzerine etkisi
The effect of lysophosphatidycholine level on mortality and morbidity covid pneumonia
  1. Tez No: 783185
  2. Yazar: SELEN DEHMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: COVID-19; Koronavirüs hastalığı 2019; insanları etkileyen, şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüsü 2'nin (SARS-CoV-2) neden olduğu bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 30 Ocak 2020'de Çin'in Hubei eyaletinde bulunan bir şehir olan Wuhan 'da yeni koronavirüs salgını nedeniyle küresel bir acil durum ilan etti. 24 Şubat 2020'de küresel olarak yayılma ve bir pandemik salgına neden olma potansiyeline sahip olduğunu kabul etti. COVİD-19 ülkemizde de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinde WHO tarafından pandemi ilan edilmiştir. 11 Mart 2020'de COVID-19'u bir pandemi ilan etti. Çalışmamızda pandemi hastanesi olarak hizmet veren üçüncü basamak bir Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran ve hastanemize yatışı sağlanan hastalarda 1. ve 5. Günlerde alınan serum Lizofosfatidilkolin (LPC) düzeyinin mortalite ve morbiditeyi öngörmedeki ilişkisinin araştırması amaçlanmıştır.GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi klinik araştırmalar etik kurul onayı ile Acil Tıp Kliniği'ne başvuran PCR pozitif olan, covid ile uyumlu toraks BT bulguları olan ve hastaneye yatırılarak tedavi olan 44 hastayı içermektedir. Prospektif olan çalışmamızda hastaların demografik bulguları, vital parametreleri, laboratuvar sonuçları hastaların elektronik dosyalarına kaydedildi. 1. ve 5. günde alınan kan örneklerin uygun şartlarda saklandı ve daha sonra serum LPC düzeyleri çalışıldı. BULGULAR: Çalışmamıza dahil edilen hastaların yaş ortalaması 73,9±13,6 iken, erkek cinsiyet % 56'sını oluşturuyordu. En sık eşlik eden kronik hastalıkları % 72,7 ile HT ,%43.2 ile DM iken en az ise %6.8 ile SVO idi. En sık başvuru bulguları hastalığın kardinal semptomları ile uyumlu olarak sırasıyla halsizlik ve yaygın vücut ağrısı, öksürük, dispne idi. Acil servis sonrası %77.3 si servise yatarken % 22.7 si yoğun bakım ünitesine yatırıldı.%79.5 i taburcu oldu ancak %20.5 i hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden hastaların Solunum sayısı, Ferritin, D-Dimer değeri taburcu olan gruptan anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksek ve PaO₂/FiO₂ değeri taburcu olan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü (p < 0.05) ayrıca ilk BT de yüksek bulgu oranı taburcu olan gruptan anlamlı olarak daha yüksekti (p < 0.05). ix Eksitus olan grupta 1.gün LPC düzeyi taburcu olan gruptan anlamlı olarak daha düşüktü (p < 0.05). Eksitus olan taburcu olan hastaların ayrımında 1.gün LPC 10000 cut off değerinin anlamlı [Eğri altı alan 0.830(0.683-0.977)] etkinliği gözlenmiştir. Duyarlılık % 88.9 pozitif kestirim % 50.0, özgüllük % 77.1, negatif kestirim % 96.4 saptandı. SONUÇ: 1.Gün LPC düzeyinin mortalite açısından yüksek duyarlılık ,orta düzeyde özgüllük ve ileri düzeyde negatif prediktif değeriyle Covid pnömonisi nedeniyle acil servise başvuran hastalarda prognoz tayini açısından değerli bir biyobelirteç olabileceğini saptadık. 5. Gün LPC değerleri için anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION & AIM: COVID-19; coronavirus disease 2019; It is a contagious respiratory disease that affects humans, caused by severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2). The World Health Organization (WHO) declared a global emergency on January 30, 2020 due to the novel coronavirus outbreak in Wuhan, a city located in the Hubei province of China. On February 24, 2020, he acknowledged that it has the potential to spread globally and cause a pandemic outbreak. Declared COVID-19 a pandemic on March 11, 2020 [1]. In our study, it was aimed to investigate the relationship of serum LPC level taken on days 1 and 5 in predicting mortality and morbidity in patients admitted to the emergency department of a tertiary education and research hospital serving as a pandemic hospital.MATERIAL & METHOD: Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital clinical trials include 44 patients who applied to the Emergency Medicine Clinic with the approval of the ethics committee, with CT involvement compatible with Covid and who needed inpatient treatment. Demographic findings, vital parameters and laboratory results of our patients were recorded in the electronic files of the patients in our prospective study. After the samples taken on the 1st and 5th days were stored under appropriate conditions, serum LPC levels were studied. FINDINGS:While the mean age of the patients included in our study was 73, male gender comprised 56%. The most common accompanying chronic diseases were HT with 72.7%, DM with 43.2%, and the least with CVO with 6.8%. The most common presentation findings were fatigue and generalized body pain, cough, and dyspnea, respectively, consistent with the cardinal symptoms of the disease. After the emergency service, 77.3% were admitted to the service, while 22.7% were admitted to the intensive care unit. 79.5% were discharged, but 20.5% died. Respiratory rate, Ferritin, D-Dimer values of the patients who died were significantly (p < 0.05) higher than the discharged group, and PaO₂/FiO₂ values were significantly lower (p < 0.05) than the discharged group, and the high rate of findings on the first CT was found in the discharged patients. was significantly (p < 0.05) higher than the group. xi Lysophosphadityl Level on the 1st day was significantly lower (p < 0.05) in the discharged group than in the discharged group. A significant [Area under the curve 0.830 (0.683-0.977)] efficacy of the 1st day Lysophosphaditil 10000 cut-off value was observed in the differentiation of patients who were discharged from the dead. Sensitivity was 88.9%, positive prediction was 50.0%, specificity was 77.1%, negative prediction was 96.4%. DISCUSSION: We found that Day 1 LPC level, with its high sensitivity, moderate specificity and advanced negative predictive value for mortality, can be a valuable biomarker in terms of prognosis in patients admitted to the emergency department due to Covid pneumonia.