Türkiye Liglerindeki Hentbolcuların imgeleme becerileri ve başarı motivasyonlarının farklı değişkenler açısından karşılaştırılması ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi
Comparison of imagination skills and success motivations of handball players in Turkish Leagues in terms of different variables and examining the relationship between them
- Tez No: 842405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüz spor sektöründe, profesyonel sporcular, müsabakalara hazırlık ve yüksek performans elde etme sürecinde imgeleme becerilerini etkili bir şekilde kullanmaktadır. Bu yetenekleri, müsabakalar sırasında karşılaşılabilecek zorlukların üstesinden gelmek ve performanslarını zirvede tutmak amacıyla başarı motivasyonu becerileriyle birleştirerek kullanmaları gerekmektedir. Bu araştırmayla, Türkiye Hentbol Federasyonu liglerinde mücadele eden hentbolcuların imgeleme becerilerini ve başarı motivasyon düzeylerini belirlemek, aralarındaki ilişkiyi ortaya koymak ve farklı değişkenler“cinsiyet, yaş, oynadığı lig düzeyi, (hentbol) spor yapma yılı ve eğitim durumu”açısından incelenmek amaçlandı. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanıldı. Yapılan araştırmada, veri toplama aracı olarak; ''Kişisel Bilgi Formu“, ”Sporda İmgeleme Envanteri“ ve ”Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği“ uygulandı. Verilerin analizinde SPSS 25 paket programı kullanıldı. Sporcuların demografik özelliklerine ilişkin bulgular için frekans ve yüzde; ilişkisiz ölçümlerde ortalama puanların karşılaştırılması için Varyans analizi (tek yönlü ANOVA, t testi), anlamlı farklılığı belirlemek için Tukey testi, alt boyutlar arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Kolerasyon Çarpımı analizinden yararlanıldı. Araştırmanın örneklem belirleme yöntemi olarak ”Orantılı Tabakalı Örnekleme Yöntemi" kullanıldı. Bu yöntemle belirlenen araştırma grubu, THF liglerinde oynayan 259 (%47,1) kadın ve 291 (%52,9) erkek hentbol sporcusundan oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre hentbol sporcularının imgeleme becerileri ve başarı motivasyonları arasında orta düzeyde ve pozitif yönde *p
Özet (Çeviri)
In today's sports industry, professional athletes use their visualization skills effectively in the process of preparing for competitions and achieving high performance. They need to use these skills, combined with their success motivation skills, in order to overcome the difficulties that may be encountered during competitions and keep their performance at the top. With this research, it was aimed to determine the visualization skills and success motivation levels of handball players competing in the Turkish Handball Federation leagues, to reveal the relationship between them, and to examine different variables in terms of“gender, age, league level in which they played, years of playing (handball) sports and educational status”. Relational scanning method was used in the research. In the research conducted, as a data collection tool;“Personal Information Form”,“Sports Imagery Inventory”and“Sport-Specific Achievement Motivation Scale”were applied. SPSS 25 package program was used to analyze the data. Frequency and percentage for findings regarding demographic characteristics of athletes; Analysis of variance (one-way ANOVA, t test) was used to compare mean scores in unrelated measurements, Tukey test was used to determine significant differences, and Pearson Correlation Product analysis was used to examine the relationship between sub-dimensions.“Proportional Stratified Sampling Method”was used as the sample determination method of the research. The research group determined by this method consists of 259 (47,1%) female and 291 (52,9%) male handball athletes playing in THF leagues. According to the results of the research, it was concluded that there was a moderate and positive *p