Farklı Lig kategorilerinde oynayan hentbolcuların bacak hacim ve kütleleri ile üst ekstremite kas kuvveti arasındaki ilişki
The relationship between leg volume and mass with upper extremity muscle strength of Handball players playing in different League categories
- Tez No: 737647
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN MARANGOZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı liglerde oynayan hentbolcularda bacak hacim ve kütleleri ile üst ekstremite kas kuvveti arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada ölçümler sonunda elde edilen verilerin analizinde IBM SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bu araştırmaya, Türkiye Hentbol Federasyonu Süper Lig Erkekler liginde oynayan Tokat Gençlik Spor Kulübü'nden 14 gönüllü erkek sporcu (yaş: 24,07±6,74 yıl, boy:179,43±27,95 cm, kilo: 90,71±16,18 kg), 1. Lig Erkekler A Grubundaki Mihalıççık Spor Kulübü'nden 12 gönüllü erkek sporcu (yaş: 23,83±4,15 yıl, boy: 181,83±6,21 cm, kilo: 84,00±10,86 kg) ve 2. Lig Erkekler D Grubundaki Mersin İdmanyurdu Hentbol Spor Kulübü'nden 10 gönüllü erkek sporcu (yaş: 23,60±4,55 yıl, boy:183,60±7,82 cm, kilo: 86,80±14,70 kg) olmak üzere toplam 36 gönüllü erkek sporcu katılmıştır. Araştırmaya katılan takımların gruplar arası yaş, vücut ağırlığı, boy, el pençe kuvveti, lateral parmak kuvveti, parmak ucu kuvveti, palmar parmak kuvveti, omuz genişliği, omuz esnekliği ve bel çevresi, uyluk hacmi, baldır hacmi, ayak hacmi ve bacak hacmi toplamı, uyluk kütle, baldır kütle, ayak kütle ve bacak kütle toplamı değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). 2. lig takımının, bacak hacmi toplamı ve el pençe kuvveti ile omuz genişliği arasında pozitif yüksek (p0,05). Süper lig, 1. lig ve 2.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between leg volume and mass with upper extremity muscle strength in handball players playing in different leagues. IBM SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data obtained at the end of the measurements. 14 volunteer male athletes (age: 24.07±6.74 years, height:179.43±27.95 cm, weight: 90.71±) from Tokat Youth Sports Club playing in the Turkish Handball Federation Super League Men's League. 16.18 kg), 12 volunteer male athletes (age: 23.83±4.15 years, height: 181.83±6.21 cm, weight: 84.00±) from Mihalıççık Sports Club in the 1st Division Men's Group A 10.86 kg) and 10 male volunteer athletes (age: 23.60±4.55 years, height:183.60±7.82 cm, weight: 86) from Mersin İdmanyurdu Handball Sports Club in the 2nd Division Men's Group D. A total of 36 volunteer male athletes (80±14.70 kg) participated. The sum of age, body weight, height, hand grip strength, lateral finger strength, fingertip strength, palmar finger strength, shoulder width, shoulder flexibility and waist circumference, thigh volume, calf volume, foot volume and leg volume between the groups participating in the research, There was no significant difference between the variables of thigh mass, calf mass, foot mass and total leg mass (p>0.05). 2nd league team's total leg volume and hand grip strength and shoulder width were positive high (p0.05).