Aselüler matriks, nanofiber polilaktik asit ve aselüler matriks içeren nanofiber polilaktik asitin silikonlarda kapsül kontraktürü üzerine etkisi ve bu etkilerin karşılaştırılması
The effect of acellular matrix, nanofiber polylactic acid and nanofiber polylactic acid containing acellular matrix on capsule contracture in silicones and comparison of these effects
- Tez No: 842410
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DADACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ: Estetik meme büyütme ve implant bazlı meme rekonstrüksiyonunun gün geçtikçe yaygınlaşması bu operasyonların getirdiği komplikasyonları yönetme zorunluluğunu da beraberinde getirmiştir. İmplant etrafında oluşan kapsül yapısının patolojik bir şekilde kontrakte olması ağrı, şekil bozukluğu ile kendini gösterebilir ve tekrar operasyon endikasyonu yaratabilir. Kapsül kontraktürünün azaltmak için biyolojik meshler yaygın olarak kullanılmaktadır. AMAÇ: Giderek yaygınlaşan biyolojik mesh kullanımında dermal komponentli aselüler matrikslerin maliyeti fazla olduğu için dermal komponentten üretilmeyen aselüler matriksler maliyet etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Biz de çalışmamızda koyun mide submukozasından üretilen aselüler dermal matriks olan Endoformun etkinliğini çalışmak bu etkinliği sentetik mesh olan polilaktik asit (PLA) ile karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Her grupta 7 rat olacak şekilde 4 grup 28 rat üzerinde çalışma yapıldı. Ratların dorsal bölgelerine kas altı silikonlar yerleştirildi. 1. grupta sadece silikon, 2. grupta PLA ile sarılı silikon, 3. grupta aselüler matriks ile sarılı silikon ve 4. Grupta ise aselüler matriks yüklü PLA ile sarılı silikon kullanıldı. Operasyon sonrası ratlar 8 hafta boyunca eşit ve optimal şartlar altında takip edildikten sonra tekrar operasyona alınıp cilt, kapsül ve silikon enblok şekilde eksize edilerek histopatolojik incelemeye gönderildi. BULGULAR: Grup 2'de Grup 1'e göre istatistiksel olarak daha yüksek oranda orta-belirgin derece fibrozis olduğu belirlendi (p=0,015). Grup 1 ve Grup 3 arasında inflamasyon, granülasyon dokusu, anjiogenez, fibrozis ve yabancı cisim reaksiyonu sonuçlarının dağılımında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark belirlenmedi (p>0,05). Grup 2'de Grup 3'e göre granülasyon dokusu daha yüksek oranda tespit edildi (p=0,029). Grup 2'de Grup 3'e göre istatistiki olarak anlamlı düzeyde daha yüksek oranda orta-belirgin derece fibrozis, orta-belirgin derece yabancı cisim reaksiyonu olduğu belirlendi (p=0,005). Grup 1 ratlarda kapsül kalınlığının Grup 3 ve Grup 4 ratlardaki sonuçlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlendi (p=0,006). Grup 3 ratlarda kapsül kalınlığının Grup 4 ratlardaki sonuçlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlendi (p=0,042). SONUÇ: PLA'nın fibrozisi arttırdığı, aselüler matriksin kapsül kalınlığını arttırdığı ve PLA'nın aselüler matrikse göre fibrozis, granülasyon dokusu ve yabancı cisim reaksiyonunu arttırdığını gördük. Aselüler matriksin, yara iyileşmesine anjiogenezi arttırarak inflamasyon oranını ve granülasyon dokusunu düşürerek etkili olabileceğini fakat yabancı cisim reaksiyonunu ve fibrozisi azaltmadığı için kapsül üzerine etkili olmadığı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: The increasing prevalence of aesthetic breast augmentation and implant-based breast reconstruction has brought with it the necessity to manage the complications brought by these operations. Pathological contraction of the capsule structure around the implant may present with pain, deformity, and re-operation indication. Biological meshes are widely used to reduce capsule contracture. PURPOSE: Acellular matrices that are not produced from dermal components are used cost-effectively because the cost of acellular matrix with dermal components is high in the increasingly widespread use of biological mesh. In our study, we aimed to study the efficacy of Endoform, an acellular dermal matrix produced from sheep gastric submucosa, and compare this efficacy with polylactic acid (PLA), a synthetic mesh. MATERIAL AND METHODS: The study was conducted on 4 groups of 28 rats, with 7 rats in each group. Submuscular silicones were placed in the dorsal regions of the rats. In the 1st group, only silicone was used, in the 2nd group silicone wrapped with PLA, in the 3rd group silicone wrapped with acellular matrix, and in the 4th group, acellular matrix loaded PLA-wrapped silicone was used. After the operation, the rats were followed up for 8 weeks under equal and optimal conditions, then they were re-operated and the skin, capsule and silicone were excised in an en-block manner and sent for histopathological examination. RESULTS: It was determined that there was a statistically higher rate of moderate to significant fibrosis in Group 2 compared to Group 1 (p=0.015). There was no statistically significant difference between Group 1 and Group 3 in the distribution of inflammation, granulation tissue, angiogenesis, fibrosis and foreign body reaction results (p>0.05). Granulation tissue was detected at a higher rate in Group 2 compared to Group 3 (p=0.029). It was determined that there was a statistically significantly higher rate of moderate-significant grade fibrosis and moderate-significant foreign body reaction in Group 2 compared to Group III (p=0.005). It was determined that the capsule thickness in Group 1 rats was statistically significantly lower than the results in Group 3 and Group 4 rats (p=0.006). It was determined that the capsule thickness in Group 3 rats was statistically significantly lower than the results in Group 4 rats (p=0.042). CONCLUSION: We found that PLA increased fibrosis, acellular matrix increased capsule thickness, and PLA increased fibrosis, granulation tissue and foreign body reaction compared to acellular matrix. We believe that the acellular matrix may be effective in terms of wound healing by increasing angiogenesis, reducing the rate of inflammation and granulation tissue, but it does not have an effect on the capsule since it does not reduce foreign body reaction and fibrosis.