Kan kültürlerinden izole edilen metisiline dirençli Staphylococcus aureus izolatlarında seftarolinin tek başına ve kombine halde in vitro etkinliğinin araştırılması
Investigation of the in vitro activity of ceftaroline alone and incombination on methicillin-resistant Staphylococcus aureus isolates isolated from blood cultures
  1. Tez No: 842411
  2. Yazar: GÖKNUR KARA ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİYE ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sepsis, günümüzde halen ciddi komplikasyonlara yol açan, yüksek morbidite ve mortaliteyle seyreden bir halk sağlığı sorunudur. Metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), yaygın olarak sepsise neden olan Gram pozitif bakteriler arasındadır. Günümüzde vankomisine duyarlılığı azalan veya daptomisine dirençli MRSA izolatlarının giderek yaygınlaşması alternatif tedavi arayışlarını doğurmuştur. Bu çalışmada, MRSA izolatlarında seftaroline direnç araştırılmış, dirençli bulunan izolatlarda seftarolinin vankomisin ve daptomisin ile kombinasyon halinde etkinliği incelenmiştir. Çalışmamızda İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen toplam 100 MRSA izolatında seftarolin, vankomisin ve daptomisine duyarlılık sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile araştırılmıştır. Seftaroline dirençli MRSA izolatlarında, seftarolin-vankomisin ve seftarolin-daptomisin kombinasyonlarının in vitro etkinliği dama tahtası yöntemiyle araştırılmıştır. Sıvı mikrodilüsyon yöntemine göre üç izolat seftaroline dirençli (MİK:8 µg/ml) iki izolat daptomisine dirençli (MİK: 2 µg/ml) bulunmuştur. Dama tahtası yöntemiyle seftaroline dirençli tüm izolatlarda seftarolinin hem vankomisin hem de daptomisin ile kombinasyonu indiferens etki göstermiştir. Seftaroline ve daptomisine dirençli suşların tüm dünyada yayılmakta olması ve çalışmamızda da seftaroline ve daptomisine dirençli izolatların bulunmasıyla, ülkemizde dirençli izolatların yayılması ve daha yüksek MİK değerleriyle karşılaşma olasılığı bulunmaktadır. Çalışmamızda seftarolinin daptomisin ve vankomisin ile kombinasyonlarında indiferens etki gözlenmesi, farklı antibiyotiklerle kombinasyonlarının denenmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a public health problem that still causes serious complications and has high morbidity and mortality. Methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) is among the Gram-positive bacteria that commonly cause sepsis. Today, the increasing prevalence of MRSA isolates with reduced sensitivity to vancomycin or resistance to daptomycin has led to the search for alternative treatments. In this study, resistance to ceftaroline was investigated in MRSA isolates, and the effectiveness of ceftaroline in combination with vancomycin and daptomycin in resistant isolates was examined. In our study, susceptibility to ceftaroline, vancomycin and daptomycin was investigated by the liquid microdilution method in a total of 100 MRSA isolates sent to the Medical Microbiology laboratory of Istanbul Medical Faculty. The in vitro effectiveness of ceftaroline-vancomycin and ceftaroline-daptomycin combinations on ceftaroline-resistant MRSA isolates was investigated by the checkerboard method. Three isolates were found to be resistant to ceftaroline (MIC: 8 µg/ml) and two isolates were resistant to daptomycin (MIC: 2 µg/ml) according to the broth microdilution method. By the checkerboard method, the combination of ceftaroline with both vancomycin and daptomycin showed an undifferentiated effect on all isolates resistant to ceftaroline. Since ceftaroline and daptomycin resistant strains are spreading all over the world and ceftaroline and daptomycin resistant isolates were found in our study, there is a possibility that resistant isolates will spread in our country and higher MIC values will be encountered. In our study, the observed differential effect of ceftaroline in combination with daptomycin and vancomycin suggests that combinations with different antibiotics should be tried.