Mesane kanserinde üriner eksozomların mikroRNA ve proteom profilinin araştırılması
Investigation of microRNA and proteome profile of urinary exosomes in bladder cancer
  1. Tez No: 842412
  2. Yazar: TUNAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECAT VAKUR OLGAÇ, PROF. DR. HÜLYA YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Oncology, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Mesane kanseri (MK) sadece dünya genelindeki en yaygın 10. kanser türü değil aynı zamanda en fazla rekürrensin görüldüğü malignitedir ve tanı/takip için invaziv bir yöntem olan sistoskopiye alternatif biyobelirtec(ler)e ihtiyaç vardır. Çalışmamızda MK için biyobelirteç olma potansiyeli taşıyan idrar eksozomlarının miRNA ve proteom profili araştırıldı. İdrar örneklerinden eksozom izolasyonu için ultrasantrifüj ve PEG temelli kit kullanıldı. Eksozomlar NTA ve TEM ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer (BC) is not only the 10th most common type of cancer worldwide but also the malignancy with the highest recurrence rate. There is a pressing need for alternative biomarkers to cystoscopy, which is an invasive method for diagnosis and monitoring. In our study, we investigated the miRNA and proteome profiles of urinary exosomes, which have the potential to serve as biomarkers for BC. We isolated exosomes from urine samples using ultracentrifugation and a PEG-based kit. Exosomes were characterized using NTA and TEM. Eighty-seven exosomal miRNAs were examined using qRT-PCR.