Özel öğrenme güçlüğü olan okul çağı çocuklarında fonolojik terapinin değerlendirilmesi
Evaluation of phonological therapy in school-age children with specific learning disabilities
- Tez No: 842438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Özel öğrenme güçlüğü tanısı olan çocuklarda fonolojik terapinin etkililiğini değerlendirmeyi amaçlayan bu çalışmaya yaşları 8 ile 14 arasında değişen 20 kız, 10 erkek olmak üzere toplam 30 katılımcı katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylere okuma ve yazma becerilerini değerlendirmek amacıyla; Özgül Öğrenme Güçlüğü Bataryası, işitsel farkındalık becerilerini değerlendirmek amacıyla; İşitsel Ayırt Etme Testi ve anlamsız kelimeleri okuma testi uygulandı. Bu değerlendirmelerden sonra katılımcılara her biri 40 dakika süren 8 haftalık bir fonolojik terapi uygulandı. Fonolojik terapi tamamlandıktan sonra terapiden önceki ön test değerlendirmelerinin tümü tekrar terapi sonrasında da uygulandı.
Özet (Çeviri)
A total of 30 participants, 20 female and 10 male, aged between 8 and 14, participated in this study, which aims to evaluate the effectiveness of phonological therapy in children diagnosed with specific learning disabilities. The Spesific Learning Disability Battery was administered to the individuals participating in the study to evaluate their reading and writing skills, and the Auditory Discrimination Test and the Nonsense Word Reading Test were administered to evaluate auditory awareness skills. After these evaluations, the participants underwent an 8-week phonological therapy, each lasting 40 minutes. After phonological therapy was completed, all pre-test assessments before therapy were administered again after therapy.