Özel öğrenme güçlüğü tanısı olan çocukların dinleme becerileri ile okuma becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between listening skills and reading skills of children with special learning disability diagnosis
  1. Tez No: 740058
  2. Yazar: SERCAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Özel öğrenme güçlüğü tanısı olan çocukların okuma güçlüklerinin sebepleri arasında santral işitsel işlemleme bozukluğu veya fonolojik kodlama eksikliğinden kaynaklı dinleme becerilerin yetersizliğinden bahsedilmektedir. Bu çalışmada özel öğrenme güçlüğü tanısı alan çocukların sözcük bilgisi, sesletim becerisi ve okuma becerileri değerlendirilip işitsel performans becerileri ile arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 7 ile 12 yaş aralığında özel öğrenme güçlüğü tanısı alan 30 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm çocuklara sözcük bilgisini değerlendirmek adına Türkçe İfade Edici ve Alıcı Dil Testi (TİFALDİ), sesletim ve sesbilgisi becerilerini değerlendirmek için Sesletim ve Ses Bilgisi Testi, okuma becerilerini değerlendirmek için Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) Bataryası Okuma Alt Testi uygulanmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan çocukların öğretmenleri; çocukların işitsel performans becerilerini değerlendirmek üzere Çocuklarda İşitsel Performans Değerlendirme Ölçeği (ÇİPDÖ) anketini doldurmuştur. Katılımcılara uygulanan test sonuçları ile çocukların işitsel performans değerleri arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Central auditory processing disorder or insufficient listening skills due to lack of phonological coding are mentioned among the causes of reading difficulties in children with a diagnosis of special learning disability. In this study, it was aimed to evaluate the vocabulary, pronunciation skills and reading skills of children diagnosed with special learning disabilities and to examine the relationship between auditory performance skills. For this purpose, 30 children between the ages of 7 and 12 who were diagnosed with a special learning disability were included in the study. The Turkish Expressive and Receptive Language Test (TIFALDI) was administered to all children to assess their vocabulary, the Pronunciation and Phonology Test to assess their pronunciation and phonology skills, and the Special Learning Disability (SLD) Battery Reading Subtest to assess their reading skills. In addition, the teachers of the children participating in the study; completed the Children's Auditory Performance Scale (CHAPS) questionnaire to evaluate children's auditory performance skills. The relationship between the test results applied to the participants and the auditory performance values of the children was examined.