Sistemik sklerozlu hastalarda modifiye rodnan cilt skoru ile kapilleroskopik bulguların karşılaştırılması
Comparison of modified rodnan skin score and capillaroscopic findings in patients with systemic sclerosis
  1. Tez No: 842446
  2. Yazar: HAFIZ MUSTAFA KADER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN MURAT TURGAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Sistemik skleroz tanılı hastalarda deri kalınlığının değerlendirilmesi için Modifiye Rodnan Cilt Skoru kullanılmaktadır. Kapilleroskopi; tırnak yatağındaki mikrovasküler yapıların incelenmesi ile yapılan non invaziv bir tetkiktir ve tedavi-takipte kullanılır. Bu çalışmadaki amaç Modifiye Rodnan Cilt Skoru ile kapilleroskopik bulguların karşılaştırılması olacaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 107 (98'i kadın) sistemik skleroz tanısı olan hasta ile yapıldı. Hasta bilgileri ve değerleri hastane sisteminden retrospektif olarak değerlendirildi. Tüm hastaların Modifiye Rodnan Cilt Skorları, kapilleroskopik bulguları, demografik özellikler, klinik tutulumları, aldıkları tedaviler ve laboratuvar parametreleri değerlendirildi. Kapilleroskopik bulgular non-spesifik/normal, aktif dönem, erken dönem ve geç dönem olarak sınıflandırıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 107 hasta kapilleroskopik paternlerine göre normal/non-spesifik, aktif dönem, erken dönem ve geç dönem olmak üzere 4 ana gruba ayrıldı. Gruplar karşılaştırıldığında cinsiyet, sigara kullanımı, alkol kullanımı, takip süresi, tip 2 diabetes mellitus varlığı, hipertansiyon varlığı, KOAH varlığı, astım varlığı, aritmi varlığı, hipotiroidi varlığı, artrit ve artralji varlığı, GİS tutulumu, toraks BT tutulum paterni, kalsifikasyon varlığı, telenjektazi varlığı, ECO parametreleri, MMF ve iloprost tedavileri hariç diğer tedavilerde, FEV1 ve FEV1/FVC oranında, BNP, anti-sentromer antikor ve C4 düzeyleri hariç araştırılan tüm parametrelerde anlamlı farklılık gösterilemedi.(p>0.05) Raynaud Fenomeni, normal/non-spesifik kapilleroskopik bulguları olan hasta grubunda anlamlı olarak daha az görüldü.(p=0.009). Dijital ülser varlığı geç dönem kapilleroskopi bulguları olan hasta grubunda anlamlı olarak daha fazla görüldü.(p=0.008) Akciğer tutulumu geç dönem kapilleroskopik bulguları olan hasta grubunda anlamlı olarak daha yüksek görüldü.(p=0.045) MMF tedavisi ve iloprost tedavilerinin kullanımı, geç dönem kapilleroskopik bulguları olan hasta grubunda anlamlı olarak yüksek bulundu.(P değeri sırasıyla 0.008 ve
Özet (Çeviri)
Purpose: Modified Rodnan Skin Score is used to evaluate skin thickness in patients diagnosed with systemic sclerosis. Capillaroscopy is a non-invasive examination performed by examining the microvascular structures in the nail bed and is used in treatment and follow-up. The purpose of this study will be to compare the Modified Rodnan Skin Score and capillaroscopic findings. Materials and Methods: The study was conducted with 107 (98 women) patients diagnosed with systemic sclerosis. Patient information and values were evaluated retrospectively from the hospital system. Modified Rodnan Skin Scores, capillaroscopic findings, demographic characteristics, clinical manifestations, treatments received and laboratory parameters of all patients were evaluated. Capillaroscopic findings were classified as non-specific, normal, active period, early period and late period. Results: 107 patients participating in the study were divided into 4 main groups according to their capillaroscopic patterns: normal/non-specific, active period, early period and late period. When the groups are compared, gender, smoking, alcohol use, follow-up period, presence of type 2 diabetes mellitus, presence of hypertension, presence of COPD, presence of asthma, presence of arrhythmia, presence of hypothyroidism, presence of arthritis and arthralgia, GIS involvement, Thorax CT involvement pattern, presence of calcification, the presence of telangiectasis, ECO parameters, FEV1/FVC ratio, and laboratory parameters except 3 parameters there were no significant difference. (p>0.05). Raynaud's phenomenon was seen significantly less in the patient group with normal/non-specific capillaroscopic findings (p=0.009). The presence of digital ulcers was significantly higher in the patient group with late capillaroscopy findings. (p=0.008) Lung involvement was significantly higher in the patient group with late capillaroscopy findings. (p=0.045) The use of MMF treatment and iloprost treatments was significantly higher in the late period. It was found to be significantly higher in the patient group with capillaroscopic findings. (P value 0.008 and