Yaşlılarda Diyet Tarama Aracı'nın (Dietary Screening Tool) Türkçe'ye uyarlanması ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Adaptation of the Dietary Screening Tool in the elderly into Turkish and evaluation of related factors
- Tez No: 842454
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİBE ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel türdeki bu araştırma, yaşlıların besin tüketim sıklıklarını ve beslenme alışkanlıklarını sorgulamak için geliştirilen Yaşlılarda Diyet Tarama Aracı'nın (DTA) Türkçe'ye uyarlanması ve literatüre kazandırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmanın örneklemini, 65 yaş ve üzeri, iletişim kurabilen, bilişsel fonksiyonu normal durumda ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 300 yaşlı birey oluşturmuştur. Ciddi diyet kısıtlamaları gerektiren en az bir kronik hastalığa sahip olan bireyler araştırmaya dahil edilmemiştir. Test –tekrar test güvenirliğinin sağlanabilmesi için 52 katılımcıya iki hafta sonra DTA'nın soruları tekrar sorulmuştur. Mini Nutrisyonel Değerlendirme (MNA), Sağlıklı Yeme İndeksi (SYİ) araçlarıyla ilişkisi de incelenmiştir. Tüm katılımcıların atropometrik ölçümleri alınmış, Biyoelektirik impedans analizi ölçümü uygulanmış ve bir günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Diyet Tarama Aracı'ndan alınan ortalama puan 57.44±8.10'dur. Kapsam geçerlik oranı, tüm maddeler için ≥0.538'dir. Kapsam geçerlik indeksi değeri ise 0.811 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was planned to adapt the Dietary Screening Tool (DST) in the elderly, which was developed to question the food consumption frequency and nutritional habits of the elderly, into Turkish and introduce it to the literature. The sample of the study consisted of 300 elderly individuals who were 65 years of age and above, were able to communicate, had normal cognitive function, and volunteered to participate in the study. Individuals with at least one chronic disease requiring serious dietary restrictions were not included in the study. To ensure testretest reliability, 52 participants were asked the DST questions again two weeks later. Its relationship with the Mini Nutritional Assessment (MNA) and Healthy Eating Index (HEI) tools was also examined. Anthropometric measurements of all participants were taken, Bioelectrical Impedance Analysis was performed and a daily food consumption record was taken. The average score obtained from the DST is 57.44±8.10. The content validity rate is ≥0.538 for all items. The content validity index value was found to be 0.811.