Total kalça protezi cerrahisinde Perioperatif Ilık Çorap uygulamasının hipotermiyi önlemede etkisi
The effect of Perioperative Warm Socks on preventing hypothermia in total hip replacement surgery
- Tez No: 842453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULÜHA AYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Beden sıcaklığının 36°C altında olması olarak tanımlanan hipotermi, yara iyileşmesinde gecikmeye, kanamaya, kardiyak sorunlara, hastanede kalış süresinde uzamaya ve yaşam kaybı gibi ciddi komplikasyonlara neden olmaktadır.Cerrahi hastası, hipotermi gelişimi açısından yüksek risk altındadır. Hipoterminin önüne geçilmesi için perioperatif aktif ısıtma yöntemlerinin kullanılması gibi birçok önlemlerin alınması gerekmektedir. Araştırma, total kalça protezi cerrahisinde perioperatif ılık çorap uygulamasının hipotermiyi önlemedeki etkisini belirlenmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma; randomize kontrollü deneysel araştırma tasarımındadır. Araştırmanın evrenini, Samsun'da bir kamu hastanesinde 15 Ekim 2021-31 Aralık 2022 tarihleri arasında total kalça protezi ameliyatı yapılacak hastalar; örneklemini ise evren içindeki bireylerden araştırma kriterlerine uyan ve araştırmanın amacı açıklanarak bilgilendirme sonrası, araştırmaya katılım için kendisinden ya da vasisi tarafından izin alınan total kalça protezi cerrahisi uygulanacak hastalar oluşturdu. Veri toplama araçları olarak; Tanıtıcı Özellikler Formu ve Ölçümle Elde Edilen Veriler İçin Kayıt Forumu kullanıldı. Deney grubundaki hastalara kontrol grubundan farklı olarak perioperatif dönemde ılık çorap giydirildi. Kontrol grubundaki hastalara ılık çorap giydirilmedi ancak rutin hazırlıklar yapıldı. Her aşamada (ameliyat öncesi klinikte, ameliyat öncesi bekleme ünitesinde, ameliyat sırasında, anestezi sonrası bakım ünitesinde ve ameliyat sonrası klinikte) belli aralıklarla deney ve kontrol grubu hastaların yaşam bulguları, oksijen satürasyonları, titreme durumları izlendi ve kaydedildi. Ayrıca hastaların 24 saatlik toplam drenaj miktarı ölçüldü ve kayıt edildi. Araştırmanın nicel verilerinde; iki grup arasındaki karşılaştırmalar Bağımsız Örneklem t testi ve Mann-Whitney U testi; ikiden fazla grup karşılaştırmalarda ise Tek Yönlü Varyans Analizi veya parametrik olmayan karşılığı Kruskal-Wallis testi ile yapıldı. Farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için post-hoc testler kullanıldı. Tekrarlı ölçümlerde farklılığın test edilmesinde, normal dağılım gösteren verilerde Paired Samples testi; normal dağılmayan verilerde Wilcoxon testinden yararlanıldı. Gruplar arasındaki nitel karşılaştırmalarda Pearson Ki-Kare veya Fisher Kesin Ki-Kare testleri kullanıldı. Ayrıca bağımsız değişkenlerin, bağımlı değişken üzerindeki etkisinin ölçülmesinde çoklu linear regresyon modellemesinden yararlanıldı. Araştırma öncesinde etik kurul ve kurum izinleri alındı. Deney grubundaki hastaların ortanca yaşının 60(IQR:53-68) yıl, %51'inin kadın ve %80'inin normal kiloda olduğu; kontrol grubundaki hastaların ise ortanca yaşının 60(IQR:53-66) yıl, %51'inin erkek ve %80'inin normal kiloda olduğu belirlendi. Araştırma gruplarına göre bireysel özellikler ve yapılan ameliyat ve ameliyathaneye ilişkin özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamış olup (p>0,05) grupların benzer özellik gösterdiği belirlendi. Ameliyat öncesi 75., 60., 45., 15.
Özet (Çeviri)
Hypothermia, defined as body temperature below 36°C, causes serious complications such as delayed wound healing, bleeding, cardiac problems, prolonged hospital stay and loss of life. Surgery patients are at high risk for the development of hypothermia. Many precautions need to be taken to prevent hypothermia, such as using perioperative active heating methods. The research was carried out to determine the effect of perioperative warm sock application in preventing hypothermia in total hip replacement surgery. It is a randomized controlled experimental research design. The population of the research includes patients who will undergo total hip replacement surgery between 15 October 2021 and 31 December 2022 in a public hospital in Samsun; The sample consisted of patients who would undergo total hip replacement surgery, who met the research criteria among the individuals in the population and who were given permission to participate in the research by themselves or their guardians after the purpose of the research was explained. As data collection tools; The Descriptive Characteristics Form and the Registration Forum for Data Obtained by Measurement were used. Unlike the control group, patients in the experimental group were applied warm socks during the perioperative period. Patients in the control group were not applied warm socks, but routine preparations were made. Vital signs, oxygen saturations, and tremors of the experimental and control group patients were monitored and recorded at regular intervals at each stage (in the clinic preoperatively, in the preoperative waiting unit, during surgery, in the post-anesthesia care unit, and in the clinic postoperatively). In addition, the patients' total 24-hour drainage amount was measured and recorded. In the quantitative data of the research; Comparisons between two groups were performed using Independent Samples t test and Mann-Whitney U test; Comparisons of more than two groups were made with One-Way Analysis of Variance or its non-parametric equivalent, the KruskalWallis test. Post-hoc tests were used to determine which groups caused the difference. Paired Samples test is used to test differences in repeated measurements in normally distributed data; Wilcoxon test was used for data that was not normally distributed. Pearson Chi-Square or Fisher Exact Chi-Square tests were used for qualitative comparisons between groups. Additionally, multiple linear regression modeling was used to measure the effect of independent variables on the dependent variable. Ethics committee and institutional permissions were obtained before the research The median age of the patients in the experimental group was 60 (IQR: 53-68) years, 51% were female and 80% were of normal weight; The median age of the patients in the control group was determined to be 60 (IQR: 53-66) years, 51% were male and 80% were of normal weight. According to the research groups, no statistically significant difference was detected in terms of individual characteristics and characteristics of the surgery and operating room (p>0.05), and it was determined that the groups showed similar characteristics.