Yaşlılarda diyetin inflamatuvar indeksinin beslenme durumu ve sarkopeni ile ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between the Inflammatory Index of diet in the elderly and their nutritional status and sarcopenia
  1. Tez No: 948171
  2. Yazar: BAHANUR KARAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH KANER TOHTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Geriatrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
YAŞLILARDA DİYETİN İNFLAMATUVAR İNDEKSİNİN BESLENME DURUMU VE SARKOPENİ İLE İLİŞKİSİNİN BELİRLENMESİ Bahanur KARAÇAR İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yaşlı Sağlığı Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, İzmir, Türkiye, 2025 Amaç: Bu araştırmanın amacı, yaşlı bireylerde Diyet İnflamatuvar İndeksi (Dİİ) ile beslenme durumu ve sarkopeni bileşenleri (kas gücü ve kas kütlesi) arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma, İzmir'deki dört eğitim aile sağlığı merkezinde 65-85 yaş arası 347 yaşlı birey ile yürütülmüştür. Veriler yüz yüze görüşmelerle toplanmış; beslenme durumu Mini Nütrisyonel Değerlendirme-Kısa Form (MNA-SF), Dİİ üç günlük besin tüketim kaydı ile değerlendirilmiştir. Sarkopeni taraması Sarkopeni Hızlı Tarama Testi (SARC-F), el dinamometresi ve biyoelektrik impedans analizi (BİA) ile yapılmış; temel antropometrik ölçümler alınmıştır. Bulgular: Yaşlı bireylerin Dİİ puanları -4,79 ile +3,30 arasında değişmiş, ortalama değer -1,7±1,57 olarak bulunmuştur. Malnütrisyonlu/malnütrisyon riski altındaki bireylerin skorları, normal beslenenlerden anlamlı derecede yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE RELATIONSHIP BETWEEN THE INFLAMMATORY INDEX OF DIET IN THE ELDERLY AND THEIR NUTRITIONAL STATUS AND SARCOPENIA Bahanur KARAÇAR Izmir Katip Celebi University, Graduate School of Health Sciences Department of Older Adult Health Master's Degree Thesis, Izmir, Türkiye, 2025 Aim: The aim of this study is to determine the relationship between the Dietary Inflammatory Index (DII) and nutritional status and sarcopenia components (muscle strength and muscle mass) in elderly individuals. Methods: This cross-sectional study involved 347 elderly individuals (aged 65-85) attending four educational family health centres in Izmir. Data were collected via face-to-face interviews, and nutritional status was evaluated using the Mini Nutritional Assessment-Short Form (MNA-SF) alongside a three-day food diary. Sarcopenia screening was performed using the Sarcopenia Rapid Screening Test (SARC-F), a hand dynamometer and bioelectrical impedance analysis (BIA), and basic anthropometric measurements were also taken. Results: The DII scores of elderly individuals ranged from -4.79 to +3.30, with an average score of -1.7 (±1.57). Scores for malnourished or at-risk of malnutrition individuals were significantly higher than for normally nourished individuals (p0.05).