Meme kanseri riskini öngörmede; Gail Risk Skoru, Vücut Kitle İndeksi ve Mamografik Görüntüleme arasındaki korelasyon
Predicting the risk of breast cancer; correlation between Gail Risk Score, Body Mass Index and Mammographic Imaging
- Tez No: 842459
- Danışmanlar: PROF. DR. OKCAN BASAT, DOÇ. DR. EMİNE YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri dünyada ve ülkemizde kadınlarda en sık görülen ve en fazla ölüme sebep olan kanserdir. Özellikle tanımlanmış risk faktörlerinden bir ya da bir kaçına sahip olan kadınlar meme kanseri için yüksek riskli kabul edilebilir. Tarama yapılarak meme kanserinde erken tanı ve tedaviyle ölüm oranlarının azaltılabildiği bilinmektedir. Taramada altın standart yöntem mamografidir. Ek olarak risk skorlama yöntemlerinden de faydalanılabilir. En sık kullanılan risk modeli ise Gail risk skorlama modelidir. Bu çalışmanın amacı tarama amaçlı mamografi çektiren 40 yaş üstü sağlıklı kadınlarda vücut kitle indeksi (VKİ), Gail risk skoru ve mamografi görüntüleme sonuçları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma prospektif, tanımlayıcı olarak planlandı ve Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 1 Nisan 2023 - 1 Ekim 2023 tarihleri arasında başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 40 yaş üstü kadınlar ile gerçekleştirildi. Verilerin elde edilmesinde; Hasta Bilgi Formu ve Gail risk modeli kullanıldı. Anlamlılık p 1.66) kategoride yer almaktaydı. Gail Skoruna göre risk grubundaki 54 kişinin 10'una (%54'ün %18,5'i) meme kanseri tanısı kondu. Mamografi sonuçlarına göre ise 39 kişi (%10) BI-RADS 5 ve 6 olarak değerlendirildi. Bu 39 kadının hepsi meme kanseri tanısı aldı. Çalışma süresi sonunda 389 kadından 54'üne (%13,9) meme kanseri tanısı kondu. Gail risk skoru 1,66'nın altı ve üstü olmanın meme kanseri tanısı üzerinde anlamlı bir etki göstermediği görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Breast cancer is the most common and deadliest cancer among women worldwide and in our country. Women with one or more identified risk factors can be considered at a higher risk for breast cancer. It is well-known that early detection and treatment through screening can reduce mortality rates in breast cancer. The gold standard method for screening is mammography. Additionally, risk scoring methods can be utilized, with the most commonly used risk model being the Gail risk scoring model. The aim of this study is to examine the relationship between body mass index (BMI), Gail risk score, and mammographic imaging results in healthy women aged 40 and above who undergo mammography for screening purposes. Method: This study was designed prospectively and descriptively, and it was conducted with women aged 40 and above who applied to Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between April 1, 2023, and October 1, 2023, meeting the inclusion criteria. For data collection, the Patient Information Form and Gail risk model were utilized. Significance was assessed at the p 1.66) according to the Gail risk score. Out of the 54 individuals in the high-risk group according to the Gail Score, 10 (18.5% of the 54) were diagnosed with breast cancer. According to mammography results, 39 individuals (10%) were classified as BI-RADS 5 and 6, and all 39 of these women were diagnosed with breast cancer. At the end of the study period, 54 out of 389 women (13.9%) received a diagnosis of breast cancer. It was observed that Gail risk score, whether below or above 1.66, did not show a significant effect on the diagnosis of breast cancer.