Postpartum dönemde emzirmenin postpartum depresyon ve algılanan sosyal destek düzeyi ile ilişkisi
The relationship between breastfeeding in the postpartum period and postpartum depression and perceived social support
- Tez No: 842462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ARGUVANLI ÇOBAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma postpartum dönemde emzirmenin, postpartum depresyon ve algılanan sosyal destek düzeyi ile ilişkisini incelemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Ekim 2022 - Mayıs 2023 tarihleri arasında Zonguldak Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine başvuran anneler oluşmaktadır. Örneklemi ise araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmaya alınma ölçütlerini sağlayan 180 anne oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri;“Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”,“Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Edinburg Postpartum Depresyon Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a cross-sectional and correlational study to examine the relationship between breastfeeding in the postpartum period and postpartum depression and perceived social support level. The population of the study consists of mothers who applied to Zonguldak Gynecology and Children's Hospital between October 2022 and May 2023. The sample consists of 180 mothers who agreed to participate in the research and met the inclusion criteria. The data of the study were collected with the“Information Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”,“Breastfeeding Self-Efficacy Scale”and“Edinburgh Postpartum Depression Scale”. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used to analyze the data obtained.