Günübirlik el cerrahisi olan hastaların taburculuk eğitim gereksiniminin belirlenmesi
Determination of the discharge education needs of the patient with day hand surgery operation
- Tez No: 842461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Araştırma, günübirlik el cerrahisi olan hastaların taburculuk eğitimi gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olup 01.09.2022 ile 02.01.2023 tarihleri arasında; İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Avrupa Yakasında El Cerrahisi Anabilim dalında hizmet veren kamu ve İstanbul ili Avrupa Yakasındaki kurum izni alınan üniversite hastanelerinde yapılmıştır. Araştırma evreni, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Avrupa Yakasında El Cerrahisi Anabilim dalında hizmet veren kamu hastanelerinde günübirlik cerrahi kapsamında acil ve elektif olarak ameliyatı gerçekleşen hastalardan oluşmuştur. G Power analiz yöntemiyle etki büyüklüğü 2,25; anlamlılık düzeyi(α) 0,05; güç %90 kabul edilerek örneklem büyüklüğü 100 kişi olarak hesaplanmıştır. Hesaplanan örneklem sayısından 30 hasta fazla olacak şekilde araştırma kapsamında 01.09.2022 ile 02.01.2023 tarihleri arasında 130 hastaya ulaşılmıştır. Veriler;“Hasta Bilgi Formu”ve“Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği (HÖGÖ) kullanılarak toplanmıştır. Veriler; SPSS paket programında frekans, yüzde, ortalama, t testi, korelasyon katsayısı, ANOVA, Kruskal Wallis Test ve Cronbach Alfa Katsayısı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalamaları 41,59+15,53 olup, çoğunluğu erkek (%55,39), evli (%62,31), çalışmayan (%53,85) ve kronik hastalığı mevcut olmayan (%75,38) kişilerdir. Günübirlik el cerrahi hastalarının ”Hasta Öğrenim Gereksinimleri Ölçeği“ puan ortalaması 156.461±12,133, en yüksek puan ortalamasına sahip alt boyutları ”Tedavi ve Komplikasyonlar“ 32,62+3,75 ve ”İlaçlar“ 28,89+4,12 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the discharge education needs of with day hand surgery patients. The research is descriptive and cross-sectional and was conducted between 01.09.2022 and 02.01.2023; it was carried out in public hospitals serving in the Department of Hand Surgery on the European Side of the Istanbul Provincial Health Directorate and in university hospitals with institutional permission on the European Side of Istanbul. The research population consisted of patients who underwent emergency and elective surgery within the scope of day surgery in public hospitals serving in the Department of Hand Surgery on the European Side of Istanbul Provincial Health Directorate. Effect size by G Power analysis method was 2.25; significance level(α) 0.05; the sample size was calculated as 100 people, assuming the power was 90%. Within the scope of the research, 130 patients were reached between 01.09.2022 and 02.01.2023, which is 30 more patients than the calculated sample number. Data was collected using the“Patient Information Form”and the“Patient Learning Needs Scale (HÖGÖ). Data was evaluated using frequency, percentage, mean, t test, correlation coefficient, ANOVA, Kruskal Wallis Test and Cronbach Alpha Coefficient in the SPSS package program. The average age of the patients participating in the study is 41.59+15.53, and the majority are male (55.39%), married (62.31%), unemployed (53.85%) and without chronic disease (75.38%).The average score of day hand surgery patients on the ”Patient Learning Needs Scale“ was 156.461±12.133, and the subdimensions with the highest average scores were ”Treatment and Complications“ 32.62+3.75 and ”Medications“ 28.89+4.12.