Yoğun bakımda gelişen ventilatör ilişkili pnömonilerin değerlendirilmesi
Ventilator associated pneumonia in an intensive care unit
- Tez No: 842505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: prospektif olarak yaptığımız bu çalışmada, yoğun bakım ünitemizdeki ventilatöre bağlı gelişen pnömoni (VİP) insidansını, etkenlerini ve mortalitemizi belirlemeyi amaçladık. ÇalıĢma Ģekli: Prospektif kohort Yöntemler: Çalışmaya, 1 Nisan- 1 Eylül 2010 tarihleri arasında, 19 yaşından büyük, en az 3 gün süreyle mekanik ventilasyon uyguladığımız ve ilk yatışta akciğer enfeksiyonu olmayan olgular dahil edildi. Tüm olgularda, vücut ısısı, kan ve idrar kültürleri, endotrakeal aspiratların mikrobiyolojik analizleri ve akciğer grafileri izlendi. Apache II Skoru, mekanik ventilasyon ve yoğun bakımda yatış süresi ile mortalite kaydedildi. Bulgular: Çalışmamıza 45 olgu alındı ve 22‟sinde VİP gelişti(%48). VİP gelişme insidansı, 1000 ventilatör günü için 25,34 gündü. Çalışmada, mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakımda kalma süresi, coma ve trakeostomi VİP gelişme için risk faktörü olarak saptandı. VİP gelişen hastalarda, VİP gelişmeyen hastalara göre mortalite oranı belirgin dercede daha yüksek idi. En sık görülen mikroorganizmalar Acinetobacter spp., Pseudomonas Aeruginosa ve Klebsiella Pneumonia idi. Sonuç: Yoğun bakımımızda, VİP, mekanik ventilasyonun sık ve önemli bir komplikasyonu idi ve mortalitesi çok yüksekti. Mortaliteyi azaltmak, morbiditeyi minimalize etmek, yoğun bakımda kalma süresini azaltmak ve maliyetleri azaltmak için, VİP için tanımlanmış risk faktörlerinin tanınması, infeksiyon kontrol programlarının uygulanması, her ünitede sürveyans sonuçlarının düzenli olarak değerlendirilmesi ve uygun tedbirlerin alınması gerekir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this prospective study was to evaluate the incidence, etiologic agents and mortality rate of ventilator-associated pneumonia. Design: Prospektive cohort. Methods: Between 1 April- 1 September 2010, cases who were 19 years old and above , dependent on mechanical ventilator for mor then 3 days and without pulmonary infection on first admission were included this study. In all cases body temperature recordings, blood and urine culture, microbiological analyses of endotracheal aspirates, chest x-rays were obtained and used to identify VAP. Apache II scores on admission, duration of mechanical ventilation, length of ICU stay and mortality were recorded. Results: This study included 45 cases and 22 developed VAP(%48). The incidence of VAP was 25,34 per 1000 ventilator-days. Univariate analyses showed that duration of mechanical ventilation, length of intensive care unit, coma and tracheotomy were associated with the development of VAP. Mortality rate of cases with VAP were significantly higher than cases without VAP. The most frequent microorganisms were Acinetobacter spp., Pseudomonas Aeruginosa and Klebsiella Pneumonia. Conclusions: In our study, VAP was the very common and important complication of the mechanical ventilation and the mortality was very high. To reduce mortality, minimize morbidity, shorten the length of stay, and reduce cost, defined risk factors for VAP schould be recognized and effective infection control program for the prevention of VAP schould be applied. Surveillance results schoul be evaluated regularly and necessary precautions schould be taken.