Yaşlı hastalarda polifarmasi ve ilaç etkileşimi ile geriatri takiplerinde ilaç etkileşim sıklığındaki değişimin değerlendirilmesi
Evaluation of polypharmacy and drug interaction in elderly patients and the change in the frequency of drug interactions in geriatric follow-ups
- Tez No: 842541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Polifarmasi, sağlık ve ekonomi açısından önemli bir sorun olarak öne çıkmaktadır. İlerleyen yaşla beraber artan birden fazla kronik hastalığın tedavisinin yönetilmesi hem hastalar için hem de sağlık profesyonelleri açısından zorlayıcı olup olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Hastaların ilaç sayısı arttıkça hastaların tedaviye uyumu azalmakta, ilaç yan etkileri ve etkileşim sıklığı artmaktadır. Yaşlı hastaların Geriatri uzmanlarınca hastalıkları ve geriatrik sendromları açısından bütüncül olarak değerlendirilmesi gereksiz ve hatalı ilaç kullanımının önüne geçebilir, ilaç etkileşim sıklığı ve ciddiyeti azalabilir. Bu sebeplerle çalışmamızda yaşlı hastalarda polifarmasi sıklığının, olası ilaç etkileşimlerinin, polifarmasi sıklığının demografik verilerle ilişkisinin ve geriatri uzmanları tarafından tek merkezli olarak takip edilen yaşlı hastalarda ilaç etkileşim sıklığında zamanla anlamlı bir değişim olup olmadığının araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2016-Mayıs 2022 tarihleri arasında geriatri polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri 1364 kişi çalışmaya dahil edildi. Veriler hastane kayıtlarından elde edildi. Her hasta için ilaç etkileşimleri, UpToDate® Lexicomp® veri tabanı sitesinde değerlendirildi. Polifarmasi ve aşırı polifarmasi tanımı olarak literatürde en yaygın kullanılan sırasıyla günlük 5 ve 10 üzeri ilaç eşiği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Polypharmacy stands out as an important problem in terms of health and economy both in our country and in the world. Managing the treatment of more than one chronic disease, which increases with advancing age, is challenging for both patients and health professionals and causes negative consequences. As the number of drugs increases, patients' adherence to treatment decreases, and the frequency of drug side effects and interactions increases. Holistic evaluation of elderly patients by geriatricians in terms of their diseases and geriatric syndromes may prevent unnecessary and inappropriate drug use, and drug interaction frequency and severity may decrease. However, studies in this area are limited. For these reasons, our study aims to investigate the frequency of polypharmacy in elderly patients, possible drug interactions, the relationship between drug interaction frequency and demographic data, and whether there is a significant change in drug interaction frequency over time in elderly patients followed by geriatricians in a single center. Materials and Methods: 1364 people aged 65 and over who applied to the geriatrics outpatient clinic between June 2016 and May 2022 were included in the study. Data were obtained from hospital records. Drug interactions for each patient were evaluated on the UpToDate® Lexicomp® database site. As the definitions of polypharmacy and excessive polypharmacy, the most commonly used daily threshold of 5 and 10 drugs, respectively, was used in the literature.