Nefroloji polikliniğine başvuran geri̇atri̇k hastalarda poli̇farmasi̇ ve ilaç etkileşimleri
Polypharmacy and drug interactions in geriatric patients admitting to the nephrology policyclinic
  1. Tez No: 832948
  2. Yazar: DİLARA ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN KURULTAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yaşadığımız yüzyılda, dünyadaki yaşlı nüfus giderek artmaktadır. Yaşa bağlı artmış olan eşlik eden hastalıklar ile yaşlılığa bağlı fizyolojik değişiklikler birleştiğinde polifarmasi ve ilaç etkileşim riski de yükselmektedir. Halk sağlığı problemi olan polifarmasi, ilaç-ilaç, ilaçhastalık ve ilaç organizma etkileşimleri ile pek çok olumsuz duruma yol açmaktadır. Çalışmamızda 65 yaş üstü 5'ten fazla ilaç kullanan Nefroloji polikliniğine 01.01.2020 ve 01.01.2021 tarihleri arasında başvuran, 529 hasta dahil edildi. Çalışmaya alınan 529 hastaya bir yıl çerisinde yazılan ve reçete bilgi sisteminden ulaşılan 3289 reçete değerlendirildi. Hastalarda potansiyel ilaç-ilaç etkileşimi ve ilaç-hastalık ilişkisi irdelendi. İlaç etkileşim kategorisini değerlendirmede drugs.com'un drug interaction programından yararlanıldı. Yaptığımız bu çalışmada nefrolojik sorunları olan yaşlı hastalarda polifarmasi ve eşlik eden ilaç etkileşimlerinin azımsanmayacak düzeyde olduğunu saptadık. Bunun yanında eşlik eden hastalıkları bulunan farklı hasta gruplarında önemli etkileşimlerin bulunduğunu (major) ortaya koyduk. Birçok hastalığın eşlik ettiği böbrek hastalıklarının, yaşlılık ile birleştiğinde daha tedavi aşamasında güçlükler oluşturduğunu anladık. Böbrek hastalıklarına maruz kalmış yaşlı bireylerin medikal yönetiminde birçok sorunla aynı anda boğuşan ve zamana karşı yarışan klinisyenin klinik farmakoloji uzmanlarıyla birlikte çalışmasının, tedavinin daha başlangıcında oluşacak, hastaya zarar verme potansiyeli olan polifarmasi ve ilaç etkileşim risklerinin küçültülmesinde önemli olacağı kanısındayız. Böyle bir stratejinin uygulanması tıp eğitiminin temeli olan“primum non necere”ilkesinin de işlevselliğini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
In the century we live in, the elderly population in the world is increasing. When increased age-related comorbidities and physiological changes due to aging are combined, the risk of polypharmacy and drug interactions increases. Polypharmacy, which is a public health problem, causes many negative situations with drug-drug, drug-disease and drug-organism interactions. In our study, 529 patients over the age of 65 who applied to the Nephrology outpatient clinic between 01.01.2020 and 01.01.2021, using more than 5 medications, were included. 3289 accessed prescriptions written to 529 patients included in the study within one year and aobtained through the prescription information system were evaluated. Potential drug-drug interactions and drug-disease relationships were examined in the patients. Drugs.com's drug interaction program was used to evaluate the drug interaction category. In this study, we found that polypharmacy and concomitant drug interactions are significant in elderly patients with nephrological problems. In addition, we demonstrated that there are important interactions in different patient groups with comorbidities. We realized that kidney diseases, which are accompanied by many diseases, lead to many difficulties in the treatment phase when combined with old age. We believe that it will be importantfort the clinician, who struggle with many problems at the same time and races against time, to work together with clinical pharmacology experts in the medical management of elderly individuals exposed to kidney diseases, in minimize the risks of polypharmacy. Thereby, drug interactions that may occur at the very beginning of the treatment and have the potential to harm the patient,can be prevented. Implementation of such a strategy will increase the functionality of the principle of“primum non necere”, which is the basis of medical education.