Analysis of urban participation in design and planning processes, housing examples of France and Türkiye
Tasarım ve planlama süreçlerinde kentli katılımının incelenmesi, Fransa ve Türkiye konut örnekleri
- Tez No: 842550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜLAY TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Toplum çok katmanlı bir kavramdır. Birey ise, bu karmaşıklığın içinde toplumun temel bileşeni olarak belirir ve bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde sürekli olarak yapılı çevrenin bir parçası haline gelmektedir. Toplumun ve yapılı çevrenin etkileşimini anlamak, mimarlığın günlük varoluşundaki işlevi anlamak adına kritik bir öneme sahiptir. Bu ikili arasındaki etkileşim her zaman olumlu sonuçlar doğurmamış, birçok sosyal sorunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Tarih boyunca, iki taraf arasındaki diyalog eksiklikleri detaylı bir şekilde incelenmiş ve bu diyalogsuzluğa yapıcı çözümler bulunmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, diyaloğun güçlendirilmesi için bireyin çevresinin tasarım süreçlerinde söz sahibi olabilmesi, bu çalışmada bahsedilen yöntemlerden biridir. Bunlar dikkate alınarak toplum ve yapılı çevre farklı açılardan incelenmiş ve bu ikili etkileşimdeki önemi nedeniyle çalışmada konut tipolojisi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın seçilen odak noktası planlama ve tasarıma katılım, katılım için kuramsal bir çerçeve çizerek karşılaştırmalı bir analiz üzerinden ilerlemektedir. Bu anlamda konutta katılımcı girişimler tarihindeki önemi nedeniyle seçilen Fransa ile Türkiye arasında bir karşılaştırma yapılması hedeflenmektedir. Bu diyaloğun nasıl etkilendiğini ve farklı toplumların çeşitli parametreleri altında nasıl sonuçlanabileceğini anlamak için örnek çalışmalar analiz edilmektedir. Bu çalışma, toplum ve yapılı çevre arasındaki diyaloğu sürdürmenin bir aracı olarak katılım kavramını çeşitli bakış açılarından ve farklı coğrafi bağlamlar bakımından analiz etmek ve çözümlemek için bir fırsat sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The individual emerges as the most significant component of society, which is a notion with multiple components and each individual in society becomes a part of the built environment even if they are not always aware of it. Understanding how society and the built environment interact is crucial to comprehend the function of architecture in everyday existence. This reciprocal interaction does not always produce beneficial results and is a major contributor to many societal issues. In this regard, one of the methods mentioned in this topic for reinforcing this dialogue is the participation of the individual in the design of the environment around them. Considering these, society and the built environment have been examined from different perspectives and the study is focusing on the typology of housing because of its relevant place in this dual interaction. The study's selected focus point of participating in planning and design attempts to provide a theoretical basis for participation and move forward through comparison. In this sense, it is aimed to make a comparison between France –selected because of its significance in the history of participative initiatives in housing– and Türkiye. Case studies are analyzed to comprehend how this dialogue is influenced and how it might result under various parameters of various cultures. This research offers a unique opportunity to examine and critique, to go further into and comprehend the concept of participation from various viewpoints and through different geographical contexts as a tool for sustaining the dialogue between society and the built environment.