An investigation of middle school mathematics teachers' views about Fermi problems and their problem-solving strategies in Fermi problems
Ortaokul matematik öğretmenlerinin Fermi problemlerine ilişkin görüşlerinin ve Fermi problemlerdeki problem çözme stratejilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 842585
  2. Yazar: ESRA DEDE GÜLGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmenlerinin Fermi problemlerine ilişkin görüşlerinin ve Fermi problemlerindeki problem çözme stratejilerinin incelenmesidir. Veriler yirmi ortaokul matematik öğretmeninden çevrimiçi platformda toplanmıştır. Bire bir yapılan görüşmeler öğretmenlerin izinleri alınarak kayıt altına alınmıştır. Her öğretmen tarafından araştırmacıyla birlikte örnek bir Fermi probleminin incelendiği bir oturum başlatılmıştır ve daha sonra asıl olan üç adet Fermi problemlerini çözmüşlerdir. Bu problemlere verilen yanıtlar, problem çözme stratejilerine ilişkin literatürdeki tanımlar temel alınarak eşleştirildi ve analiz edildi. Kullanılan stratejiler sıklık tablosuyla gösterilip problemler arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin kullandığı genel matematiksel ifadeler araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Öğretmenlerin Fermi problemleriyle ilk karşılaşmaları incelendiğinde, ortaokul matematik öğretmenleri Fermi problemlerinin literatürdeki ismini bilmediklerini, çoğunun tahmin yaparken zorlandıkları çıkarılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, öğretmenlerin Fermi problemlerini sınıflarında kullanmak istemelerinin veya istememelerinin nedenleri farklılık göstermektedir. Ayrıca, bu çalışma ile Fermi problemlerini konu alan daha önceki çalışmalar arasındaki benzerlik ve farklılıklara değinilmiştir. Özetle, öğretmenlerin Fermi problemler hakkındaki görüşleri değişkenlik göstermiştir ve öğretmenlerin Fermi problemlerin yapısına göre tercih ettiği stratejiler değişkenlik göstermektedir. Bu çalışma, öğretmenlerin bu alanda yetkin olabilmeleri için program geliştiricilerin ve öğretmen eğitimcilerinin Fermi problemlerine daha fazla önem vermelerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the views of middle school mathematics teachers regarding Fermi problems and their problem-solving strategies in Fermi problems. Data were collected online from twenty middle school mathematics teachers. The interviews conducted one-on-one were recorded with the permission of the teachers. A session was conducted by each teacher where they examined an example Fermi problem together with the researcher, and then solved the three main Fermi problems. Responses to these problems were matched and analyzed based on literature descriptions of problem-solving strategies. The strategies used were shown with a frequency table, and comparisons were made between the problems. Additionally, general mathematical expressions used by the teachers were created by the researcher. The findings revealed that, upon initial exposure to Fermi problems, middle school mathematics teachers often lacked familiarity with the term in the literature, and a significant portion faced challenges in estimation. According to the results of the study, the reasons why teachers wanted or did not want to use Fermi problems in their classrooms varied. Furthermore, similarities and differences between this study and the earlier studies featuring Fermi problems were mentioned. In summary, this research highlights the nuanced perspectives of middle school mathematics teachers on Fermi problems, showcasing variations in their views and the strategies employed according to the nature of Fermi problems. Hence, this study suggests that curriculum developers and teacher educators may pay more attention to Fermi problems so that teachers can be competent in this field.