5E Öğretim Modelinin eşitlik ve denklemler konusundaki muhakeme becerilerine etkisi
The impact of the 5E Instructional Model on reasoning skills in equations and inequalities
- Tez No: 842596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde değişen eğitim öğretim faaliyetleriyle birlikte çağdaş, günlük hayatın içinden ve muhakeme yapma becerisi kazandıran eğitime önem artmıştır. Bununla birlikte bireyin eleştirel düşünme, sorgulama, analiz yapma gibi becerilerini geliştireceği öğrenme ortamları gelişmiştir. Yapılandırmacı yaklaşımın uygulama modellerinden birisi olan 5E Öğretim Modeli, bu ortamları 5 ayrı aşamayla bireye sunmaktadır. Araştırmada yapılandırmacı öğrenme yaklaşımlarından biri olan 5E Öğretim Modelinin 7. Sınıf ''Eşitlik ve Denklemler'' konusunda kullanılmasıyla öğrencilerin muhakeme becerileri üzerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Samsun ilinde yer alan bir devlet ortaokulunun 7. sınıfında öğrenim gören 13 (6 kız, 7 erkek) öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma deseninden özel durum yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 4 adet 5E Öğretim Modeli ile oluşturulan ders planları, muhakeme soruları ve görüşme formu kullanılmıştır. Her ders planının sonunda öğrencilere kazanımla ilgili muhakeme soruları yöneltilmiştir. Böylece öğrencilerde eşitlik ve denklemler alt öğrenme alanının 5E Öğretim Modeliyle işlenmesinin muhakeme becerileri üzerine etkisi ölçülmek istenmiştir. Araştırmada veriler veli izni alınarak video, fotoğraf ve öğrenci kağıtlarıyla toplanmıştır. Toplanan veriler araştırmacı tarafından analiz edilerek yazılı hale getirilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen veriler ışığında 5E Öğretim Modelinin öğrencilerin konuyu anlamada büyük katkı sağladığı, geleneksel öğretime göre kalıcı öğrenmede daha başarılı bir süreç geçirildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca öğrencilere yaparak-yaşayarak öğrenme sağladıkları ve ders planları sonunda yönlendirilen muhakeme sorularında muhakeme becerilerinin geliştiği gözlemlenmiştir. Süreç sonunda kullanılan görüşme formu araştırmacı tarafından çalışmada kullanılan iki alt probleme göre analiz edilmiştir. Görüşme formuna katılan 5 öğrenciden alınan görüşlere göre 5E Öğretim Modeli'nden büyük zevk aldıkları ve çok eğlendikleri, böylelikle daha iyi ve kolay öğrenme gerçekleştirdikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of education that provides a contemporary, real-life, and critical thinking skills has increased with the changing educational activities in our day. In addition, learning environments that enhance individual's critical thinking, questioning, and analytical skills have developed. One of the application models of the constructivist approach, the 5E Learning Model, presents these environments to individuals through five different stages. The study investigates whether the 5E Learning Model, which is one of the constructivist learning approaches, has an effect on students' reasoning skills when used in the 7th-grade“Equality and Equations”topic. The research group consists of 13 students (6 girls, 7 boys) studying in the 7th grade of a public middle school in Samsun province in the 2021-2022 academic year. In the study, special case method from qualitative research design was used. Four lesson plans created with the 5E Learning Model, reasoning questions, and an interview form were used as data collection tools. After each lesson plan, reasoning questions related to the learning outcomes were directed to the students. Thus, the effect of processing the sub-learning domain of equality and equations with the 5E Instructional Model on students' reasoning skills was intended to be measured. In the study, the data were collected with video, photos, and student papers with parental permission. The collected data were analyzed by the researcher and recorded in writing. Based on the data obtained at the end of the research, it was observed that the 5E Learning Model significantly contributed to students' understanding of the subject and a more successful process in terms of permanent learning compared to traditional instruction. Also, it was observed that students achieved meaningful success by learning through doing and experiencing, and meaningful achievement emerged in reasoning questions directed at the end of the lesson plans. At the end of the process, the interview form used was analyzed by the researcher according to the two sub-problems used in the study. According to the opinions of the 5 students participating in the interview form, it was concluded that they enjoyed and had fun with the 5E Instructional Model, thus achieving better and easier learning.