Hüsrev Paşa Koleksiyonu 876 numarada kayıtlı Mekteb-i Harbiye Müfredat Programı adlı eserin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Reviev and evaluation of the Hüsrev Paşa Collection Mekteb-i Harbiye Curriculum Program that registered at number 876
- Tez No: 842621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Konusuna hâkim, bilgi sahibi subayların yetiştirilmesi için açılan Mekteb-i Harbiye'de, gerek yurt dışından getirilen yabancı eğitmen hocalar ve gerekse hazırlanan eğitim programıyla geleckte Osmanlı ordusunu sevk ve idare edecek olan başarılı subayların yetiştirilmesine çalışılmıştır. XVIII. ve XIX. yy. Batı âlimlerine ait buluşların savaş alanlarında kullanılmasıyla, gelişen savaş sanatı, Serasker / Sadrazam Hüsrev Paşa'nın gayretleriyle hazırlanmış olan, eğitim programında kullanıldı. Hazırlanan bu programa göre; Mekteb-i Harbiye'nin ilk yılında, öğrencilerin, matematik ve fizik ilminde bilgilenmeleri ve mühendislik bilimine vakıf olmaları sağlanmıştır. İkinci yıl eğitimlerinde geometri ve kimya dersleri ile arazinin kullanılması, ihtiyaç durumunda da askerî malzeme yapımı amaçlanmıştır. Üçüncü ve dördüncü yıllarda teorik eğitimler yer almaktadır. Bu eğitimlerle ordunun savaşa hazırlanması, sevk edilmesi konuları da göz önünde tutulmaktadır. Son olarak beşinci yılda uygulamalı tatbikat eğitimleri ağırlıktadır. Subay adaylarının eğitimlerde“Komuta ve Yönetim”ile“Savaş Sanatı Uygulama”pratikleri önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Mekteb-i Harbiye, which had opened for the training of well-informed and knowledgeable officers, had endeavored to train successful officers who would lead and manage the Ottoman army in the future, with foreign instructors brought from abroad and with the training program prepared. The art of war, which developed with the use of the inventions of the Western scholars of the XVIII. and XIX. centuries on the battlefields, was used in the training program prepared with the efforts of Commander / Grand vizier Hüsrev Pasha. According to the prepared program, in the first year of the Mekteb-i Harbiye, students were provided with knowledge in mathematics and physics, and they were equipped with engineering science. In the second year of education, the aim was to use the land with geometry and chemistry lessons and the production of military equipment in case of need. Theoretical training takes place in the third and fourth years. With these trainings, the preparation and dispatch of the army for war were also taken into consideration. Finally, in the fifth year, practical exercise training is predominant.“Command and Management”and“Art of War Practice”practices gain importance in the training of officer candidates.