Stratejik iletişim bağlamında kamu diplomasisi örneği olarak Bahar Kalkanı Harekâtı
Operation Spring Shield as an example of public diplomacy in the context of strategic communication
- Tez No: 842620
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Stratejik İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışması; stratejik iletişim kavramı bağlamında bir kamu diplomasisi örneği olarak Bahar Kalkanı Harekatı'nı konu edinmektedir. Bu kapsamda ilk olarak kamu diplomasisi kavramı ele alınmış ve güç yaklaşımları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilerleyen bölümünde stratejik iletişim kavramı ele alınmış, AB, ABD, NATO, İngiltere ve Türkiye'nin stratejik iletişim yaklaşımları incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Bahar Kalkanı Harekatı'nın öncesinde, esnasında ve sonrasındaki gelişmeler açık kaynaklar kullanılarak tartışılmıştır. Bahar Kalkanı Harekatı'nın kamu diplomasisinin iletişim inşası bakımından 27 Şubat- 05 Mart 2020 harekat sürecinde @tcsavunma hesabından paylaşılan tweetlerin stratejik iletişim unsurları ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Milli Savunma Bakanlığı'nın sahada başarıyla gerçekleştirdiği harekatın aynı zamanda iletişimi inşa etme sürecinde, kamu diplomasisi faaliyetlerini iç ve dış kamuya aktarma noktasında stratejik iletişimi de kullanarak başarıyla sürdürdüğü değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on Operation Spring Shield as an example of public diplomacy in the context of strategic communication. In this context, firstly, the concept of public diplomacy is discussed and power approaches are evaluated. In the following part of the study, the concept of strategic communication is discussed and the strategic communication approaches of the EU, the USA, NATO, the UK and Turkey are analyzed. In the last part of the study, the developments before, during and after Operation Spring Shield were discussed using open sources. In terms of the communication construction of the public diplomacy of Operation Spring Shield, the tweets shared from the @tcsavunma account during the operation period of February 27-March 05, 2020 were evaluated with strategic communication elements. As a result, it has been evaluated that the Ministry of National Defense has successfully carried out the operation in the field by using strategic communication in the process of building communication and transferring public diplomacy activities to the internal and external public.