Türkiye'de kadın istihdamına yönelik düzenleme ve faaliyetler: Batman örneği üzerinden bir değerlendirme
Regulations and activities towards women's employment in Turkey: An evaluation through the Batman example
  1. Tez No: 842632
  2. Yazar: GÜLER BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ŞİRİN PINARCIOĞLU OCAKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası Ticaret, Political Science, International Trade
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kadınların çalışma yaşamına katılımı, hem toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında hem de refah seviyesinin yükselmesi ve sürdürebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesinde en önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır. Ancak Türkiye'de istihdama katılımda cinsiyetler arasında çok ciddi farklar bulunmakta ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği öne çıkmaktadır. Bu nedenle kadın istihdamının toplumsal cinsiyet bağlamında detaylı analizi önem arz etmektedir. Bu çalışmada“kadın istihdamına yönelik politikalar Batman örneğinde nasıl karşılık bulmaktadır?”sorusundan hareketle, dünya genelinde ve Türkiye'de kadın istihdamının durumu, tarihi gelişimi, kadın istihdamının önündeki engeller ve kadın istihdamını artırmaya yönelik politikalar ele alınmış, gerçekleştirilen alan araştırmasıyla Batman özelinde kadın istihdamına yönelik politika ve faaliyetler değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında Batman Valiliği, Batman Belediyesi, İŞKUR, Batman Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Dicle Kalkınma Ajansı ve KOSGEB ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada derinlemesine görüşme tekniği kullanılmıştır. Kadınların işgücü piyasasına katılmasına etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler, eğitim, sosyo-ekonomik durum, medeni durum, yaş ve çocuk sayısı olarak sıralanabilir. Bunun dışında sosyo-kültürel birçok etken vardır. Batman'da kadın istihdamına yönelik yapılan çalışmalar yetersiz olup önemli bir karşılık bulamamıştır. Bu faktörlerin kadınlar lehine iyileştirilmesini sağlayan politika ve uygulamaların hayata geçirilmesi kadın istihdamını artırmada önemlidir.
Özet (Çeviri)
Gender equality and women's participation in the workforce are pivotal for achieving sustainable development and societal well-being. Nonetheless, gender disparities in employment persist in Turkey, underscoring the urgency for a comprehensive examination of women's employment within the gender context. This study delves into the multifaceted determinants of women's labor force participation, encompassing educational attainment, socio-economic standing, marital status, age, and parental responsibilities, alongside intricate socio-cultural influences. To facilitate women's increased presence in the labor market, strategic interventions must be implemented to ameliorate the factors that impede their employment opportunities. This research meticulously explores the global and Turkish landscape of women's employment, tracing its historical evolution, highlighting existing barriers, and elucidating strategies aimed at bolstering women's workforce engagement. Drawing upon empirical data gathered through on-the-ground investigations in Batman, this study critically evaluates localized policies, initiatives, and efforts dedicated to enhancing women's employment prospects. The investigation encompasses a comprehensive array of stakeholders, including the Batman Governorship, Batman Municipality, İŞKUR (Turkish Employment Agency), Batman Provincial Directorate of Family and Social Services, Dicle Development Agency, and KOSGEB (Small and Medium Enterprises Development Organization of Turkey). By analyzing these diverse actors and their roles, this research sheds light on the intricate interplay between policies, societal dynamics, and institutional actions shaping women's employment in Batman.