Türkiye'de kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı istihdamın önlenmesine yönelik düzenlemeler
Unregistered employment and regulations to avoid unregistered employment in Turkey
  1. Tez No: 423058
  2. Yazar: GÜLÖREN ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
Kayıt dışı istihdam, kayıt dışı ekonominin çalışma hayatına yansıyan kısmı olmakla birlikte küresel anlamda tüm toplumları etkileyen önemli bir sorundur. Dünya'da özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yoğunlukla bu sorun ile karşılaşılsa da gelişmiş ülkelerde de bu sorun kendisini göstermektedir. Bu sorunun meydana çıkması elbette ki ülkelerin sosyal ve ekonomik yapıları ile doğru orantılıdır. Kayıt dışı istihdam, ülkemizde çok ciddi ve üzerinde önemle durulan bir problemdir. Bu istihdam tipi, özellikle tarım sektöründe yoğun görülmekle birlikte diğer sektörlerde de ciddi oranlarda karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde bu sorunun ortaya çıkması birçok nedeni içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenler genel anlamda toplumsal, ekonomik ve siyasi nedenler olarak ele alınmaktadır. Bu nedenler, toplumumuzun sosyal ve ekonomik durumunu ortaya koymaktadır. Ülkemizde kayıt dışı çalışanlar, başka bir ifade ile hiçbir sosyal güvencesi bulunmadan çalışanlar bir gelir elde etmek amacıyla; güvencesiz, kötü çalışma koşullarında, uzun saatler boyunca, iş sağlığı ve güvenliğinden yoksun, düşük ücretlerle ve yeri geldiğinde karın tokluğuna çalışmaktadırlar. Özellikle vasıfsız iş gücü, işsiz kalması sonucunda kayıt dışı istihdama yönelmekte, bu durumda kendisini geliştirme fırsatı bulamamakta ve bu durum bir kısır döngü haline gelmektedir. Ayrıca, ülkemizde kadınlar ve çocuklar gibi özel koruma altına alınması gereken kesim de, yüksek oranlarla kötü koşullar altında kayıt dışı istihdam edilmektedir. Bu durum, toplumsal anlamda ciddi bir problemdir. Ülkemizde kayıt dışılığın önlenmesi yönünde birçok çalışma yapılmaktadır. İşsizliği azaltmak ve kayıtlı istihdamı arttırmak ülkemizin başlıca gündem maddelerini oluşturmaktadır. Bu amaçla, ülkemizde birçok düzenleme yapılmaktadır. Bu kapsamda hem hükümet programları dahilinde, hem oluşturulan yasal düzenlemelerle hem de yapılan birçok faaliyetle bu sorun ile özellikle mücadele edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Being a reflection of unregistered economy on business life, unregistered employment, is a problem that effects all nations globally. In the world, although this problem is faced by less developed and developing countries, even in developed countries this problem occurs. The reason that unregistered employment problem arises is proportional with the social and economic structures of the countries. Unregistered employment is a serious problem that gets a lot of attention in our country. Even though this type of employment can be observed mainly in farming sectors, we may face this issue in other business areas. There are a lot of reasons why this type of employment is present in our country. In general these reasons are handled as social, economic and political reasons. These reasons reflect the social and economic status of our society. In our country, people who work as unregistered employees, in other words employees who do not have any social security, work to make earnings in unsecure, bad working conditions, working in long shifts, absent of work security, with lower average income. Especially unqualified labor force, shift to unregistered employment when jobless and this results in them not being able to improve themselves leading to a vicious cycle. Also, parts of groups such as women and children that require special attention and protection are employed unregistered and work in bad conditions. This is a serious sociological problem. There are a lot of studies that are made to prevent unregistered employment. Lowering jobless rate and increasing the number of registered employees are main agenda of our country. There are a lot of regulations being implemented about this issue. In this regard, the struggle with unregistered employment is handled with government programs, legal implementations, and other actions.