Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda grace risk skorlaması ile kanda eozinofil düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between grace risk scoring and blood eosinophil level in patients attending to the emergency department with chest pain
  1. Tez No: 716478
  2. Yazar: MUSTAFA AYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KENAN TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Servis Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akut Koroner Sendrom (AKS), akut myokard iskemisine bağlı olarak ortaya çıkan semptom ve klinik bulgularla karakterize bir durumdur. Çalışmada acil serviste AKS tanısı alan hastalarda GRACE Risk Skorlama Sistemi ile kandaki eozinofil düzeyleri arasındaki ilişkinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na 01.01.2019-30.09.2020 tarihleri arasında göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran AKS tanısı alan 491 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde parametrik test varsayımlar yerine getirildiğinde (chi square test) iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (İndependet t testi) kullanıldı. Eozinofil değerlerini tanımlamak içinde ROC eğrisi yapıldı. Çalışmamıza 166 (% 33,8) kadın, 325(% 66,2) erkek toplamda 491 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada 111 (%22,6) hastada ST-Elevasyonlu Miyokard Enfarktüsü (STEMI), 380(% 77,4) hastada ST segment yükselmesiz miyokard enfarktüsü (NSTEMI) saptandı. Kanda eozinofil düzeyleri STEMI'da GRACE Risk Skorlaması'nda yüksek riskli hasta grubunda 0,01±0,02 ve NSTEMI'da GRACE Risk Skorlaması'nda yüksek riskli hasta grubunda 0,03±0,06 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Acute Coronary Syndrome (ACS) is a condition characterized by symptoms and clinical findings due to acute myocardial ischemia. In this study, it was aimed to evaluate the effectiveness of the relationship between the GRACE Risk Scoring System and blood eosinophil levels in patients diagnosed with ACS in the emergency department. The data of 491 patients diagnosed with ACS, who applied to Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Health Services Application and Research Hospital, Department of Emergency Medicine between 01.01.2019 and 30.09.2020 with the complaint of chest pain, were retrospectively analyzed. When the parametric test assumptions were fulfilled (chi square test) in the evaluation of the data, the significance test of the difference between the two means (Independet t test) was used. ROC curve was made to define eosinophil values. A total of 491 patients, 166 (33.8%) female and 325 (66.2%) male, were included in our study. In the study, ST-Elevated Myocardial Infarction (STEMI) was detected in 111 (22.6%) patients, and non-ST-segment elevation myocardial infarction (NSTEMI) was found in 380 (77.4%) patients. Eosinophil levels in the blood were determined as 0.01±0.02 in the high-risk patient group in the GRACE Risk Score in STEMI and 0.03±0.06 in the high-risk patient group in the GRACE Risk Score in NSTEMI.