Acil serviste akut koroner sendrom tanısı alan hastalarda sistemik inflamasyon indeksinin prognoz açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 843764
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİRCİ SAMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Akut koroner sendrom (AKS) dünya genelinde en sık ölüm sebebidir. AKS miyokardın kan akımının bozulması sonucunda oluşan, göğüs ağrısı veya miyokardiyal iskeminin diğer semptomlarını içeren beraberinde sıklıkla elektrokardiyografik değişikliler ve/veya kardiyak enzim yüksekliklerinin de eşlik ettiği klinik tabloları ifade eder. Çalışmamızda AKS'nin prognozunu ve mortalitesini öngörmede sistemik inflamatuar belirteçlerin değerini göstermeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma için Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp kliniğinde 01.01.2019 - 01.01.2023 tarihleri arasında STEMİ ve NSTEMİ tanısı alan hastaları kapsamaktadır. Dahil edilme kriterlerine uygun hastalar retrospektif olarak seçildi. Sistemik inflamatuar indeksler (NLR, SII, SIRI, AISI) hesaplandı. Hastalar mortalite durumlarına göre gruplandırıldı. Hastaların başvurudaki demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, exitus bilgisi) klinik özellikleri, hastane yatışı süresi, ek hastalıkları, sigara kullanımı ve aile öyküsü, vital bulguları, biyokimyasal parametreleri, hemogram tetkikinin parametreleri ve bu parametrelerden hesaplanan inflamasyon belirteçleri (NLR, SII, SIRI, AISI)'ne hastane otomasyon sisteminden ulaşıldı. Hastalar STEMİ ve NSTEMİ olmak üzere iki gruba ayrılarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya 509 hasta dahil edildi. Hastaların 309'u STEMİ, 200'ü NSTEMİ tanısı aldı. Vakaların ortalama yaşı 57.7 yıl iken hastaların %77,2'si erkek olarak saptandı. En sık görülen komorbiditeler HT %27.4, KAH %19.4 ve üçüncü sırada DM %16.8 olarak tespit edildi. Vakaların %14.3'ünün exitus olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
Aim:Acute coronary syndrome (ACS) is the most common mortality reason on the worldwide. ACS refers to clinical conditions that occurs as a result of altered myocardial blood flow, including chest pain or other symptoms of myocardial ischemia and are often accompanied by electrocardiographic changes and/or cardiac enzyme elevations.In our study, we aimed to elucidate the value of systemic inflammatory markers in predicting ACS prognosis and mortality. Material and Method:The study includes patients diagnosed with STEMI and NSTEMI at the Emergency Medicine Clinic of Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 01.01.2019 and 01.01.2023. Demographic information, vital signs and laboratory findings of the patients who meets the inclusion criteria were retrospectively recorded. Systemic inflammatory indices such as Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio (NLR), Systemic Immune-Inflammation Index (SII), Systemic Inflammatory Response Index (SIRI), and Aggregate Systemic Inflammation Index (AISI) were calculated. Patients were classified in accordance with their mortality status. Demographic characteristics of the patients at admission (age, gender, exitus information), clinical features, duration of hospital stay, comorbidities, smoking and family history, vital signs, biochemical parameters, hemogram analysis parameters and inflammation markers (NLR, SII, SIRI, AISI) were accessed through the hospital automation system. The patients were examined as divided into two distinct groups: STEMI and NSTEMI. Results: The total number of the patients included in the study was 509. 309 of the patients were diagnosed with STEMI and 200 with NSTEMI. While the average age of the cases was 57.7 years, 77.2% of the patients were male. The most common comorbidities were respectively HT (27.4%), CAD (19.4%) and DM (16.8%). It was observed that 14.3% of the cases were exitus.