Sosyal bilgiler 5. sınıf ders kitabının sürdürülebilir kalkınma amaçları bağlamında incelenmesi
Analyzing the 5th grade social studies textbook in the context of sustainable development goals
- Tez No: 842690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSA TAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilir kalkınma amaçlarının Sosyal Bilgiler 5. Sınıf Ders Kitabı'nda yer alma biçimini çeşitli boyutlarda ele almaktır. Bu bağlamda ayrıca sürdürülebilir kalkınma amaçlarının, Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan kazanımlar ile olan ilişkisinin incelenerek ortaya konulması hedeflenmektedir. Çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylanmış olan, 2019-2023 yılları arasında, beş yıl süreyle okutulması amaçlanan Sosyal Bilgiler 5. Sınıf Ders Kitabı çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel bir desene sahip olup, durum çalışması modelinden faydalanılmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin incelenmesinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nin (2015) ardından yayımlanan,“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları”olarak belirlenen 17 madde temel alınmıştır. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanan 2020 ve 2025 yılları arasında yapılması beklenen kapsamlı revizyonları içeren,“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Göstergeleri El Kitabı (2019)”karşılaştırmalı analiz yapılmasında kaynak olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda sürdürülebilir kalkınma amaçlarının, Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda (2018) 5. sınıf düzeyi için belirlenen kazanımlar, Sosyal Bilgiler 5. Sınıf Ders Kitabında yer alan kavramlar, içerikler, etkinlikler ve değerlendirme soruları ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen verilere göre,“Üretim, Dağıtım ve Tüketim”öğrenme alanı ve“Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar”amacı ön plana çıkmaktadır. Diğer öğrenme alanlarının da sürdürülebilir kalkınma amaçlarıyla ilişkili olduğu ve diğer sürdürülebilir kalkınma amaçlarının da doğrudan veya dolaylı olarak öğrenme alanlarında kendilerine yer bulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu anlamda, Sosyal Bilgiler 5. Sınıf Ders Kitabı'nın ve Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı'nda yer alan 5. sınıf düzeyindeki kazanımların eksik kaldığı noktalara da yer verilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the subject and objectives of sustainable development with the 5th grade social studies textbook and to address the way it is included in the 5th grade social studies textbook in various dimensions. In this context, it is also aimed to reveal the relationship of sustainable development goals with the achievements in the Social Studies Curriculum by examining them in terms of various variables. The study was carried out within the framework of the 5th grade social studies textbook, which was approved by the Board of Education of the Ministry of National Education and is intended to be taught for five years between 2019 and 2023. The research has a qualitative design and the case study model was utilized. Document analysis method was used for data collection. Content analysis was used to analyze the data obtained as a result of the research. Within the scope of the research, 17 articles published after the Sustainable Development Summit (2015) and determined as“Sustainable Development Goals”were taken as basis. At the same time, the“Sustainable Development Goals and Indicators (2019)”handbook published by the Presidency of Strategy and Budget of the Republic of Turkey, which includes comprehensive revisions expected to be made between 2020 and 2025, was used as a source for comparative analysis. As a result of the research, it was determined that the sustainable development goals are related to the achievements determined for the 5th grade level in the Social Studies Curriculum (2018), the concepts, content, activities and evaluation questions in the 5th grade social studies textbook. According to the data obtained, the learning area of“Production, Distribution and Consumption”and the goal of“Sustainable Cities and Communities”come to the fore. It was concluded that other learning areas are also related to sustainable development goals and other sustainable development goals are directly or indirectly related to learning areas. In this sense, the missing points of the 5th grade social studies textbook and the 5th grade level achievements in the Social Studies Curriculum were also included and suggestions were made.