Diagnosing cancer using the fractal analysis method
Fraktal analiz metodu kullanarak kanser teşhisi
  1. Tez No: 842691
  2. Yazar: SYEDA UNEEZA FAREED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kanser, doğru ve zamanında teşhis gerektiren, yaygın ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir hastalıktır. Son zamanlarda, iyi huylu ve kötü huylu nodülleri tanımlamak ve sınıflandırmak için ultrason teşhis teknolojisinden yararlanmaya artan bir ilgi vardır. Bu ilerleme, iyi huylu nodülleri olan hastaların gereksiz ve invaziv iğne biyopsi prosedürlerinden korunmasına yardımcı olabileceği, hasta rahatsızlığını ve sağlık maliyetlerini azaltabileceği için özellikle önemlidir. Bu düşünceler ışığında bu çalışma, ultrasonografi sırasında tiroid nodüllerinin benign ve malign ayrımında fraktal analizin etkinliğini araştırmayı amaçlamıştır. Fraktal analiz kutusu sayma tekniği Tiroid Dijital Görüntü Veri Tabanı ve Meme Ultrason Görüntü Veri Kümesinin normal, iyi huylu ve kötü huylu ultrason görüntüleri üzerinde gerçekleştirildi. Malign ve benign kategorilerine ait fraktal boyutların anlamlı farklılık gösterip göstermediğini kontrol etmek için Mann-Whitney U testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer is a prevalent and potentially life-threatening disease that necessitates accurate and timely diagnosis. Recently, there has been increasing interest in leveraging ultrasound diagnostic technology to identify and classify benign and malignant nodules. This advancement is particularly significant as it can help spare patients with benign nodules from undergoing unnecessary and invasive needle biopsy procedures, reducing patient discomfort and healthcare costs. In the light of these considerations, this study aimed to investigate the effectiveness of fractal analysis in differentiating between benign and malignant thyroid nodules during ultrasonography. Fractal analysis holds promise as a potential tool to enhance diagnostic accuracy by assessing the complex structural patterns present within the thyroid nodules. The fractal analysis box-counting technique was performed on normal, benign and malignant ultrasound images of the Thyroid Digital Image Database and Breast Ultrasound Image Dataset. The Mann-Whitney U test was performed to check if the fractal dimensions belonging to malignant and benign categories differed significantly.