Müzeleri ziyaret eden turistlerdeki deneyimleme kalitesi düzeyinin tekrar ziyaret etme niyetine etkisi: Tokat Şehir Müzesi örneği
The effect of experience quality level of tourists visiting museums on revisit intention: The example of Tokat City Museum
  1. Tez No: 842692
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL SİVASLIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KENDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Tokat Şehir Müzesi'ni ziyaret eden turistlerin tekrar ziyaret niyetlerinde, deneyimleme kalitesi düzeyinin etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda ilgili literatür incelenerek bir model oluşturulmuş ve araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Araştırma evrenini müzeyi 2023 yılı Ocak ve Eylül ayları arasında ziyaret eden yerli turistler oluşturmaktadır. Katılımcılar için kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Verilerin toplanmasında Tokat Şehir Müzesi'ni ziyaret eden 405 yerli turiste anket yapılmıştır. Verilerin analizinde frekans dağılımı, normal dağılım testi, faktör analizi, aritmetik ortalamaların alınması, ANOVA, korelasyon ve regresyon testleri kullanılmıştır. Ölçüm sonuçlarında çalışmanın temel sorusu olan deneyimleme kalitesi düzeyinin tekrar ziyaret niyetine etkisinin olumlu yönde olduğu saptanmıştır. Araştırmada ziyaretçilerin demografik özellikleri ile deneyimleme kalitesi düzeyi ve tekrar ziyaret niyeti arasındaki farklar incelenmiş ve 51-60 yaş grubundaki kişilerde deneyimleme kalitesi düzeyinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların diğer demografik özellikleri ve ölçekler arasında başka bir farka rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is, determine the effect of the level of experience quality on the revisit intentions of Tokat City Museum visitors. In accordance with this purpose, the revelant literature examined so a model created and research hypotheses were developed. Domestic tourists who visits the museum between January and June is the target population of this research. Convenience sampling method is preferred for the participants. Data collected from the 405 domestic Tokat City Museum tourists using survey form. Frequency distribution, normal distribution test, factor analysis, arithmetic averages, ANOVA, correlation and regression tests were used to analyze the data. Results of the analyzes shows that the experience quality level positively effects the revisit intention which is the main question of the study. In the research, the differences between the demographic characteristics of the visitors, the level of experience quality and revisit intention were examined, and it was concluded that the level of experience quality was high in people between the age groups of 51-60. No other differences were found between the other demographic characteristics of the participants and the scales.