Kitle üretimi yapılan bazı yumurta parazitoiti Trichogramma türlerinin performansı etkileyen davranışsal parametrelerin belirlenmesi
Determination of behavioral parameters affecting performance of mass-produced some egg parasitoid Trichogramma spp.
  1. Tez No: 842693
  2. Yazar: GÖZDE KEREMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, biyolojik mücadelede kullanılan Trichogramma cinsine ait üç farklı türün (Trichogramma brassicae Bezdenko, T. evanescens Westwood ve T. pintoi Voegele) saha performansını etkileyen davranışsal parametreler, dört farklı yöntem ile incelenmiştir. Çalışmada uçuş kabiliyeti, konukçuya yönelim, konukçuyu arama ve konukçuyu elde etme davranışları incelenmiştir. Kavanoz deneyi ile yapılan uçuş kabiliyeti çalışmalarında bireyler arasında yürümeyi tercih edenlerin uçmayı tercih edenlerden fazla olduğu, uçma ve yürüme bakımından türler arasında önemli bir farklılık olmadığı görülmüştür. Y-tüp olfaktometre deneyi ile yapılan çalışmalarda konukçu sayının (10, 100, 1000 adet) ve yaşının (0-24, 24-48, 48-36 saat) Trichogramma dişilerinin yönelimleri üzerine etkileri çalışılmıştır. Çalışmada, konukçunun sayısı arttıkça her üç tür için de yönelim artmıştır. Aynı zamanda konukçu yaşının artması yönelimde azalmaya sebep olmuştur. Labirent testi ile yapılan çalışmalarda tecrübeli ve tecrübesiz dişilerin konukçuyu arama davranışları test edilmiştir. Her üç tür için de tecrübeli ve tecrübesiz dişilerin labirent içinde aldıkları mesafelerin dağılımı arasında önemli bir fark görülmemiştir. Son olarak konukçuyu elde etme davranışı denemesinde dişi parazitoitlerin konukçu ile karşılaştıklarında verdikleri tepkilerin türler arasında farklılık gösterdiği anlaşılmıştır. Bu çalışmada ele alınan dört farklı metot; doğal düşmanların seçiminde, davranışsal kalite kriterlerinin oluşturulmasında, ölçülmesinde ve performansının arttırılmasında kullanılabilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, behavioral parameters affecting the field performance of three different Trichogramma species used in biological control (Trichogramma brassicae Bezdenko, T. evanescens Westwood and T. pintoi Voegele) were examined with four different methods. Flight ability, host orientation, host search and host acquisition behaviors were examined. In flight ability studies conducted with the jar (cylinder) experiment, it was observed that among individuals, those who preferred to walk were more than those who preferred to fly, and there was no significant difference between species in terms of flying and walking.The studies conducted with the Y-tube olfactometer experiment, the effects of host number (10, 100, 1000) and age (0-24, 24-48, 48-36 hours) on the orientation of Trichogramma females were studied. In the study, as the number of hosts increased, orientation increased for all three species. At the same time, increasing host age caused a decrease in orientation. In studies conducted with the maze test, the host search behavior of experienced and inexperienced females were tested. For all three species, no significant difference was observed between the distribution of distances traveled by experienced and inexperienced females in the maze. Finally, in the host acquisition behavior experiment, it was understood that the responses of female parasitoids when they encountered the host differed between species. Four different methods discussed in this study; it has the potential to be used in the selection of natural enemies, establishing and measuring behavioral quality criteria and improving their performance.