Kuantum öğrenme modelini kullanmanın öğrencilerin İngilizce okuduğunu anlama düzeyine, öğrenen özerkliğine ve yaratıcı okuma becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of using the Quantum learning model on students' level of English reading understanding, learner autonomy and creative reading skills
  1. Tez No: 842710
  2. Yazar: DENİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTUNGA OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Kuantum öğrenme modeline dayalı İngilizce öğretim uygulamalarının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin İngilizce okuduğunu anlama düzeylerine, okuduğunu anlama özerkliği davranışlarına ve yaratıcı okuma becerilerinin gelişimine etkilerinin incelendiği bu araştırma nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte ele alındığı karma araştırma yöntemi benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 7. sınıfta öğrenim gören 51 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veriler İngilizce okuduğunu anlama başarı testi, İngilizce okuduğunu anlama özerkliği ölçeği ve yaratıcı okuma becerisi öz değerlendirme ölçeği ile nitel veriler ise öğrenci günlükleri, öğrenciler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve araştırmacı günlükleri ile toplanmıştır. Araştırma sonunda; Kuantum öğrenme modelini temel alarak hazırlanan öğrenme etkinliklerinin deney grubundaki öğrencilerin İngilizce okuduğunu anlama başarıları düzeyleri, okuduğunu anlama özerkliği algı düzeyleri ve yaratıcı okuma becerileri üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubundaki öğrenciler Kuantum öğrenme modeline dayalı olarak tasarlanan etkinliklerin okuduğunu anlama özerkliği davranışlarını, İngilizce okuduğunu anlama ve yaratıcı okuma becerilerini artırdığını; derslerin daha eğlenceli olduğunu, İngilizceye karşı olumlu tutum geliştirmelerine katkı sağladığını, öğrenmenin daha kalıcı olduğunu ve derse dikkat ve odaklanmada artış olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examined the effects of English teaching practices based on the quantum learning model on the English reading comprehension levels of secondary school 7th grade students, their reading comprehension autonomy behaviors and the development of creative reading skills It was carried out by adopting a mixed research method that combines quantitative and qualitative research methods. Experimental design with pretest-posttest control group was used in the quantitative dimension of the study. The participants of the research are 51 students studying in the 7th grade. In the study, quantitative data were collected from English reading comprehension achievement test, English reading comprehension autonomy scale and creative reading skill self-assessment scale. The qualitative data were collected from student diaries, semi-structured interviews with students and researcher diary. At the end of the research; It was concluded that the learning activities prepared based on the quantum learning model created a significant difference in the English reading comprehension achievement levels, reading comprehension autonomy perception levels and creative reading skills of the students in the experimental group. Students in the experimental group stated that activities designed based on the Quantum learning model increased their reading comprehension autonomy behaviors, English reading comprehension and creative reading skills. They stated that lessons are more fun, contribute to the development of positive attitudes towards English, learning is more permanent, and there is an increase in attention and focus on the lesson.