Bazı parazitozlarda TNF-alfa, IL-1beta, IL-2, IL-2R, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, malondialdehit, süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz düzeylerinin araştırılması
The Investigation of serum levels of TNF, IL-1B, IL-2, IL-2R, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, malondialdehyde, superoxide dismutase, catalase and glutathione peroxidase in some parasitic diseases
  1. Tez No: 84275
  2. Yazar: MEHMET REFİK TEVFİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
54 8.0ZET İnsanlardaki protozoal infeksiyonlannda genellikle Thl, helment infeksiyonlannda ise Th2 hücre yanıtı predominant olarak rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, giyardiyaz (n=86), askariyaz (n=34) ve kist hidatikli (n=32) kişilerde bazı sitokinler, total IgE, antioksidant enzimler ve malondyaldehit (MDA)'nın serum düzeylerini araştırmakdır. IL-2, IL-4 ve İL- 10 ile total IgE ölçümünde ELISA metodu; TNF-a. IL-lp, IL-2R, IL-6 ve IL-8 düzeylerinin tespitinde ise chemiluminescent enzim immunometrik yöntem kullanıldı. Antioksidan enzimler ve MDA farklı biyokimyasal tekniklerle tespit edildi. Sonuçlar TNF-a düzeyinin parazitik hastaların pek çoğunda belirgin olarak arttığını (PO.001), üç parazitik grup arasında ise istatistiksel bir fark olmadığını (p>0.05) gösterdi. Kist hidatik hastalarının hiçbirinde IL-ip düzeyinde artış olmadı. Askariyaz (%14.71) ve giyardiyaz (%5.81) de ise düşük oranda artış oldu. Askariyaz da en fazla artış IL-2 (% 85.29) ve IL-2R (% 88.23) de gözlenirken, kist hidatikte IL-4 ( %68.75), IL-6 (% 96.87) ve IL-10 (%40.63) de görülmüştür. IL-lp gibi IL-8 de düşük yüzded arttığı için bu parazitik gruptada daha az önemli olduğu bulundu. IgE hastaların çoğunda artmış olarak gözlendi. Eozinofili kist hidatik hastalar pek çoğunda görüldü (%56.25). Bu oran askariyaz vakalarının için (%44.12) idi. Fakat giyardiyaziste düşük oranda bulundu (% 5.81).
Özet (Çeviri)
53 7. SUMMARY The predominant human immune responses to protozoal and helminthic infections are generally Thl and Th2 types, respectively. Our objective in this study is to investigate the serum levels of some cytokines, total IgE, antioxidant enzymes, and malondialdehyde (MDA) in giardiasis (n=86), ascariasis (n=34), and cystic echinococcosis (n=32). An ELISA method was used for measuring IL-2, 1L-4, and IL- 10, and total IgE, while chemiluminescent enzyme immunometric assay was used for TNF-a, IL-lp, IL-2R, IL-6, and IL-8. Antioxidant enzymes and MDA were determined by different biochemical techniques. Results showed that TNF-a was significantly increased in most parasitic patients (PO.001) with no statistical differences among the three parasitic groups (P>0.05). TL-ip was not increased at all in cystic echinococcosis patients and increased at low percentages in ascariasis (14.71%), and giardiasis (5.81%). The highest percentages of elevated ÎL-2 (85.29%) and IL-2R (88.23%) were found in ascariasis, while the highest percentages of IL-4, IL-6, and 1L-10 were found in cystic echinococcosis 68.75%, 96.87%, 40.63% respectively. IL-lB as IL-8 was found to be of less importance in current parasitic groups since it was increased at low percentages. In regard to IgE, most patients showed an elevation of this immunogloulin. Eosinophilia was mostly seen in ascariasis (44.12%) and cystic echinococcosis patients (56.25%) but at low percentages in giardiasis (5.81%). Concerning antioxidant enzymes, the mean serum SOD level was found to be higher in parasitic groups than controls (lK 0.05) whereas glutathione peroxidase and catalase enzymes were significantly lower than controls (P MDA was significantly increased in ascariasis and cytic echinococcosis (P It was also found that the liver was the most common site for hydatid cyst (68.75%). It can be concluded from this study that cytokines responses vary among different parasitic infections and analysis of certain cytokines alone or a few number of cytokines was not sufficient for better understanding and interpretation of such cytokines patterns in parasitic diseases.