Tarihi açıdan Dede Korkut'ta Türk aile yapısı
Turkish family structure in Dede Korkut from historical perspective
  1. Tez No: 842764
  2. Yazar: HANİFE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜÇLER BULDUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, Türk kültürünün önemli öğelerinden biri olan Dede Korkut Destanları'ndaki anlatılara dayanılarak Türk kültüründe aile, kişilerin aile içindeki konumları, anne, baba ve çocuk kavramları, bu kavramların toplum ve devletin içindeki rolleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Buna göre, ailenin, erkek, kadın ve çocuk arasındaki bağlar üzerinden, toplumun temelini oluşturduğu ve Türk devlet yapısının aile yapısıyla ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır. Yönetici olarak baba, yönetilen olarak çocuk ve ikisinin arasında, ikisinin de haklarını birbirlerine karşı savunan figür olarak anne, Türk devlet yapısı ve toplumunun hem geçmişini, hem de bugününü açıklamak bakımından önemli bir parametre oluşturmaktadır. Çalışmada, topluma doğru bakmak için aileye bakmak gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Grounding on the narratives in The Book of Dede Qorqut, which is a significant constituent of Turkish culture, this dissertation aims to explicate the consepts of family, individuals statues in family, mother, father and chilh in Turkish culture, as well as the roles of this concepts in the society and state. In this respect, it is deduced that family, through the ties among man, woman and child, forms the nucleaus of society and that the structure of Turkish state is closely associated with the family structure. Father as rule-maker, child as the ruled and mother as a figure standing between two of them defending their rights against each other forms a crucial parameter in terms of explaining the past and present of the structure of Turkish state and society. The necessity of examining the family in order to look at thsociety in a right way is clarified in the study.