N yapılı InAs/AlSb/GaSb kızılötesi süperörgü dedektörlerin test piksel ve odak düzlem dizin fabrikasyonu ve karakterizasyonu
Test pixel and focal plane array fabrication and characterization of N-structure InAs/AlSb/GaSb infrared superlattice detectors
  1. Tez No: 842782
  2. Yazar: SEVAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez çalışmasında, kısa ve orta dalgaboylarında algılama yapan N tasarımlı InAs/AlSb/GaSb süperörgü yapıların fotodedektör aygıt üretimleri ve karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. N tasarımlı süperörgü yapılarına, AlGaSb bariyer katmanı dahil edilerek pBin e-SWIR ve nBn tek ve çift renkli MWIR aralığında çalışan üç ayrı dedektör yapı tasarımı yapılmıştır. Çalışma kapsamında, test piksel ve odak düzlem dizin (FPA) dedektör fabrikasyon basamakları optimize edilmiş, tekrar edilebilir ve homojen aygıt üretim reçeteleri oluşturulmuştur. Test piksel dedektörü, pBin tasarımlı e-SWIR dalgaboyunda çalışan yapılardan üretilmiştir. Farklı boyutlardaki test piksellerinin sıcaklığa bağlı elektro-optik karakterizasyonları yapılmıştır. 125 K sıcaklığında ve ‒0,1V ön gerilim altında, karanlık akım yoğunluğu 3,9 × 10-6 A/cm2, %100 kesim dalgaboyu 3,2 μm, tepe noktası kuantum verimliliği %55 civarında ölçülmüştür. Literatürle karşılaştırıldığında, kısa dalgaboyunda geniş algılama aralığı ve oldukça iyi dedektör performans değerleri, N-yapılı süperörgü tasarımlarının potansiyelini net bir şekilde göstermiştir. Çalışmanın devamında, orta dalgaboyunda çalışan tek ve çift renkli dedektör yapılarından FPA'ler üretilmiştir ve soğutulan detektörlerden MWIR bantlarında termal görüntüler alınmıştır. Üretilen ve kızılötesi görüntüleme yapılan her bir dedektörün elektro-optik performans haritaları ve histogramları ayrıntılı olarak incelenmiş ve fabrikasyonun dedektör performansına etkisi değerlendirilmiştir. N yapılı MWIR/MWIR çift renkli dedektörden ilk termal görüntü uzun dalgaboyunda başarıyla alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, photodetector device production and characterization of InAs/AlSb/GaSb superlattice structures that detect at short and medium wavelengths were carried out. In N structure superlattice designs, AlGaSb barrier layer was also included in the design and three different designs were used: pBin e-SWIR and MWIR, and nBn dual color MWIR/MWIR designs. Within the scope of the study, various steps of fabrication were optimized for test detector and focal plane array (FPA) productions and thus repeatable and homogeneous productions could be made. Test detectors were fabricated using pBin e-SWIR structure, and electro-optical performances with respect to temperature were measured. In e-SWIR, dark current density was measured as 3,9 × 10-6 A/cm2 under ‒0,1 V bias voltage at 125 K, 100% cutoff wavelength was 3,2 μm, and peak quantum efficiency was around 55%. Compared to the literature, the structure's very wide spectral detection range in the SWIR window and its very high electro-optical performance values show the high potential of N-structure designs in the field. Snapshot thermal images were taken from single and dual color MWIR FPAs developed and produced in this study. Cracks in the detector material that occur during cooling are instantly displayed. The electro-optical performance maps and histograms of the pixels of the produced FPAs were examined in detail. Successful infrared imaging was performed on the long wavelength side of the dual color MWIR/MWIR detector.