Yargı kararları ışığında dolandırıcılık suçu
Fraud in the light of adjudgments
- Tez No: 842788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dolandırıcılık suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun Özel Hükümler başlıklı ikinci kitabının kişilere karşı suçlar başlıklı ikinci kısmının malvarlığına karşı suçlar başlıklı onuncu bölümünde 157,158 ve 159. maddelerinde düzenlenmiştir. Dolandırıcılık suçunun basit hali TCK'nın 157'nci maddesinde, nitelikli halleri TCK'nın 158'inci maddesinde, daha az cezayı gerektiren hal ise TCK'nın 159'uncu maddesinde düzenlenmiştir. Bu tez çalışmamız yedi başlıktan oluşmaktadır. Birinci başlıkta dolandırıcılık kavramının tanımı ve mevzuatımızdaki düzenlemesi ile tarihsel gelişimi açıklanmıştır. İkinci başlıkta suçla korunan hukuki değer açıklanmıştır. Üçüncü başlıkta dolandırıcılık suçunun unsurları açıklanmıştır. Dördüncü başlıkta suç ve cezaya etki eden nedenler açıklanmıştır. Beşinci başlıkta dolandırıcılık suçunun özel görünüş şekilleri açıklanmıştır. Altıncı başlıkta dolandırıcılık suçunun benzer hukuka aykırılıklardan ayrımı açıklanmıştır. Yedinci başlıkta suçun yaptırımı ve yargılama usulü açıklanmıştır. Bu açıklamalar yapılırken doktrinde kabul gören görüşler ile Yargı kararlarının birlikte analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of fraud is regulated in Turkish Criminal Code no. 5237, under 2nd Book titled Special Provisions, Part Two Offences Against the Individuals, Offences Against Property Articles 157th, 158th, 159th. The petty frauds are regulated in Turkish Criminal Code Article 157, aggravated crimes are regulated in Turkish Criminal Code Article 158 and the frauds that are subject to lesser punishment are regulated in Turkish Criminal Code Article 159. This thesis consists of seven main chapters. In the first chapters the definition of fraud, its regulation in our legislation and its historical development is defined. Chapter two defines the legal asset that is preserved with the crime. In chapter three the elements of the crime are explained. Chapter four defines the reasons affecting crime and punishment. In chapter five the aggravated fraud crimes are described. Chapter six defines the difference of the fraud from other similar illegalities. In chapter seven the sanction and proceedings methods are defined. These definitions and explanations are carried out and analyzed in the light of the legal opinions and adjudgments that are acknowledged in the doctrine.