Sezaryen ameliyatlarında gövde altı ısıtıcılarla birlikte ısıtılmış intravenöz sıvı kullanmanın anne ve yenidoğan iyilik hali üzerine etkisi
The effect of using heated intravenous fluids with underbody warmers on maternal and neonatal well-being in cesarean section operations
  1. Tez No: 842789
  2. Yazar: DİLEK TALHAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRÜVVET BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, sezaryen ameliyatı sırasında hastayı aktif olarak ısıtmanın ve ısıtılmış intravenöz (İV) sıvı kullanmanın anne ve yenidoğan iyilik hali üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma bir üniversite hastanesinde randomize olarak seçilen sezaryen ile doğum yapmış 35 müdahale 1 (yalnızca gövde altı ısıtıcı kullanılan grup) 35 müdahale 2 (hem gövde altı ısıtıcı kullanılan hem ısıtılmış IV sıvı verilen grup) ve 35 kontrol grubunda yer alan toplam 105 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Birey Tanıtım Formu, İzlem Formu ve Görsel Kıyaslama Ölçeği ile toplanmıştır. Üç grup arasında bebekte APGAR skoru, vücut sıcaklığı, kortizol ve glukoz düzeyi değerlendirilirken; annede vücut sıcaklığı, ameliyat sırası kanama, titreme, ameliyat sonrası ağrı, gaz ve idrar çıkarma arasında fark olup olmadığı değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare, Shapiro Wilks, Friedman, Wilxocon, Kuruskal Wallis ve Mann Whitney U testi kullanılmış, anlamlılık düzeyi p0.05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of actively warming the patient and using warmed intravenous (IV) fluid during cesarean section on maternal and infant well-being. The study was conducted in a university hospital with a total of 105 women who gave birth by cesarean section randomly selected from 35 intervention 1 (only underbody heater group), 35 intervention 2 (both underbody heater and heated IV fluid group) and 35 control group. The research data were collected with the Individual Information Form, Patient Follow-up Form and Visual Analog Scale. APGAR score, body temperature, cortisol and glucose levels were evaluated in the infant and body temperature, intraoperative bleeding, shivering, postoperative pain, gas and urination were evaluated in the mother between the three groups. Descriptive statistics, Chi-square, Shapiro Wilks, Friedman, Wilxocon, Kuruskal Wallis and Mann Whitney U test were used in the evaluation of the data and significance level p0.05).