Sağlık okuryazarlık düzeyi ile hasta memnuniyeti arasındaki ilişki: Ayaktan sağlık hizmeti kullanıcılarında bir uygulama
The relationship between health literacy level and patient satisfaction: A practice among users of outpatient healthcare services
- Tez No: 842847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE ASLI SONSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı bireylerin sağlık okuryazarlık düzeyi ile hasta memnuniyeti arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kesitsel türde tasarlanan araştırmanın verileri, 15 Haziran 2023-20 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde özel bir hastanenin polikliniklerine başvuran bireylerden yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Örnekleme yöntemi olarak basit rastgele yöntem kullanılmıştır. Üç bölümden oluşan ankette; sosyodemografik veriler, TSOY-32 ölçeği ve Ayaktan Hasta Memnuniyeti Ölçeğine (AHMÖ) ilişkin sorular bulunmaktadır. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların yanı sıra normal dağılım göstermeyen parametrelerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U, üç ve üzeri karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi (post hoc Dunn's test) kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen parametreler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, sağlık okuryazarlığı toplam puanına göre katılımcıların, %28,9'u mükemmel, %41,1'i yeterli, %19,3'ü sorunlu-sınırlı ve %10,7'si ise yetersiz sağlık okuryazarlığına sahiptir. Kadınların erkeklere göre; düzenli çalışanların düzensiz çalışanlara göre; bekârların evlilere göre; TSOY-32 toplam puanları istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. AHMÖ ölçeği toplam ve alt boyut puan ortalamaları açısından cinsiyete göre ve yaş grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak, bekâr katılımcıların toplam puanları evlilere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of individuals' health literacy levels on patient satisfaction. Data for the cross-sectional study was collected via face-to-face surveys conducted with individuals visiting the outpatient clinics of a private hospital in Istanbul between June 15, 2023, and October 20, 2023. A simple random sampling method was employed. The survey, consisting of three sections, includes sociodemographic data, the TSOY-32 scale, and questions related to the Outpatient Satisfaction Scale (OSS). The normal distribution of parameters was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test. In evaluating the study data, besides descriptive statistical methods, the Mann-Whitney U test was used for comparisons between two groups for parameters not showing a normal distribution, and the Kruskal-Wallis test (post hoc Dunn's test) was used for three or more comparisons. Spearman's rho correlation analysis was utilized to examine relationships between parameters not displaying a normal distribution. According to the research results, based on the total health literacy score, 28.9% of participants had excellent, 41.1% had sufficient, 19.3% had problematic-limited, and 10.7% had insufficient health literacy. Statistically significant higher TSOY-32 total scores were found for females compared to males; regular employees compared to irregular employees; and unmarried individuals compared to married ones. No significant difference was found in OSS scale total and subscale mean scores between genders and age groups. However, the total scores of unmarried participants were found to be statistically significantly higher than those who were married.