Aile sağlığı merkezine başvuran hastalarda sağlık okuryazarlığı ile birinci basamak sağlık hizmetlerinden memnuniyet düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between health literacy and satisfaction level with primary health care services in patients applying to family health center
- Tez No: 912322
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlık okuryazarlığının düzeyi hasta-hekim iletişimi, hekimin talimatlarını anlama ve tedavi uyumu gibi konularla ilişki olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte hasta memnuniyetini nasıl etkilediği bilinmemektedir. Bu çalışmada aile sağlığı merkezine başvuran hastalarda sağlık okuryazarlığı ile birinci basamak sağlık hizmetlerinden memnuniyet düzeyi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız Nisan-Aralık 2023 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı toplam 5 birim Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde (EASM) yapılmıştır. Çalışmaya EASM'ye kayıtlı 332 katılımcı dahil edilmiş ve veriler yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Katılımcıların sağlık okuryazarlığı düzeyini ölçmek için TSOY-32 ölçeği ve birinci basamak sağlık hizmetlerinden memnuniyetini ölçmek için PCAS ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS-26 programı kullanılarak yapıldı. Analizlerde ANOVA testi, post hoc karşılaştırmalarda Tukey's B testi, ki kare testi, pearson korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The level of health literacy is known to be associated with issues such as patient-physician communication, understanding physician instructions and treatment compliance. However, it is not known how it affects patient satisfaction. In this study, we aimed to investigate the relationship between health literacy and satisfaction with primary health care services in patients applying to family health centers. Methods: Our study was conducted between April and December 2023 in a total of 5 units of Education Family Health Centers (EASM) affiliated to Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine. The study included 332 participants enrolled in EASM and data were collected by face-to-face survey method. The TSOY-32 scale was used to measure the participants' health literacy level and the PCAS scale was used to measure their satisfaction with primary health care services. Data analysis was performed using SPSS-26 program. ANOVA test, Tukey's B test for post hoc comparisons, chi-square test, Pearson correlation test were used in the analysis.