Okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları ile öğretmenlerin uzaktan eğitim tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between school principals' technological leadership behaviors and teachers' attitudes towards distance education
- Tez No: 842883
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; lise öğretmenlerinin görüşlerine göre, okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışları ile öğretmenlerin uzaktan eğitim tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini, Türkiye'nin çeşitli illerinde eğitim veren özel bir okulda“2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı”nda görev yapıp ankete katılan 244 lise öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenler, farklı değişkenler (cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, branş, mesleki kıdem, uzaktan eğitim alma ve verme deneyimi) baz alınarak araştırılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ile Ağır (2007) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”ve Durnalı (2018) tarafından geliştirilen“Okul Müdürü Teknolojik Liderlik Davranış Ölçeği (OMTLD-Ö)”kullanılmıştır. Veriler Google form aracılığıyla dijital ortamda toplanmış, toplanan verilerin analizinde IBM SPSS Statistic 29.0.1 programı kullanılmıştır. Öğretmenlerin, okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışlarına ilişkin algılarındaki değişkenliğin incelenmesinde cinsiyet, öğrenim durumu, uzaktan eğitim alma ve verme deneyimi değişkenleri için Mann Whitney U testi; yaş, branş, mesleki kıdem değişkenleri için Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Öğretmenlerin uzaktan eğitim tutumlarındaki değişkenliğin incelenmesinde cinsiyet, öğrenim durumu, uzaktan eğitim alma durumu, uzaktan eğitim verme deneyimi değişkenleri için Bağımsız Örneklem T testi; yaş, branş, mesleki kıdem değişkenleri için Tek Yönlü ANOVA testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre öğretmenlerin, okul müdürlerinin teknolojik liderlik davranışlarına ilişkin algıları ve uzaktan eğitim tutumları, baz alınan değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Bununla birlikte yaş değişkeninde yalnızca 31-40 yaş ve 41-50 yaş arasında az da olsa anlamlı bir fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school principals' technological leadership behaviors and teachers' distance education attitudes according to the views of high school teachers. The sample of the study, which was conducted in the descriptive and relational survey model from quantitative research methods, consists of 244 high school teachers who worked in a private school in various provinces of Turkey in the“2022-2023 Academic Year”and participated in the survey. Teachers were investigated on the basis of different variables (gender, age, education level, branch, professional seniority, experience of receiving and providing distance education).“Personal Information Form”and“Distance Education Attitude Scale”developed by Ağır (2007) and“School Principal Technological Leadership Behavior Scale (OMTLD-S)”developed by Durnalı (2018) were used as data collection tools. The data were collected digitally via Google form and IBM SPSS Statistic 29.0.1 program was used to analyze the collected data. In examining the variability in teachers' perceptions of school principals' technological leadership behaviors, Mann Whitney U test was applied for the variables of gender, education level, distance education receiving and giving experience; Kruskal-Wallis test was applied for the variables of age, branch and professional seniority. In examining the variability in teachers' distance education attitudes, Independent Sample T test was applied for gender, education level, distance education receipt status, distance education delivery experience variables; One-Way ANOVA test was applied for age, branch and professional seniority variables. According to the findings obtained after the analyses, teachers' perceptions of school principals' technological leadership behaviors and distance education attitudes do not differ significantly according to the variables taken as basis. However, there is a slight significant difference only between 31-40 years old and 41-50 years old in the age variable.