Lightweight and durable steering knuckle design and analysis for Shell Eco marathon races
Shell Eco marathon yarışları için hafif ve dayanıklı direksiyon mafsalı tasarımı ve analizi
- Tez No: 842916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Shell Eco Maraton, katılımcıları olağanüstü yakıt verimliliğine ulaşabilen enerji tasarruflu araçlar tasarlamaya ve üretmeye davet eden oldukça rekabetçi bir yarışmadır. Bu tür yarışlarda, direksiyon mafsalı dahil her bileşenin ağırlığı ve performansı kritik öneme sahiptir. Bu tez, Shell Eco Marathon yarışları için özel olarak tasarlanmış hafif ve dayanıklı direksiyon mafsallarının tasarımına yönelik performans odaklı bir yaklaşım sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, yapısal bütünlüğü korurken ağırlığın azaltılmasını optimize eden, aracın manevra kabiliyetini artıran ve enerji kayıplarını en aza indiren bir direksiyon mafsalı tasarımı geliştirmektir. Bu hedeflere ulaşmak, gelişmiş malzemeleri ve verimli üretim tekniklerini birleştiren çok disiplinli bir yaklaşım gerektirir. Hafiflik elde etmek için, karbon fiber kompozitler ve sandviç malzemeler veya yüksek mukavemetli alüminyum alaşımları gibi yüksek mekanik özelliklere sahip hafif malzemeler dikkate alınmaktadır. Bu tezde, tasarımın uygunluğunu sağlamak için Sonlu Elemanlar Analizi önemli bir rol üstlenmektedir. Sonlu elemanlar analizi ile birlikte çeşitli yükleme koşulları altında, direksiyon mafsalının yapısal davranışı, maksimum performans ve dayanıklılık için yapısal optimizasyon yöntemi tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Shell Eco Marathon is a highly competitive event that challenges participants to design and build energy-efficient vehicles capable of achieving extraordinary fuel efficiency. In such races, every component's weight and performance are critical, including the steering knuckle. This thesis presents a performance-driven approach to designing lightweight and durable steering knuckles specifically tailored for Shell Eco Marathon races. The objective of this research is to develop a steering knuckle design that optimizes weight reduction while maintaining structural integrity, enhancing vehicle maneuverability, and minimizing energy losses. Achieving these goals requires a multidisciplinary approach that incorporates advanced materials and efficient manufacturing techniques. To achieve lightweight characteristics, lightweight materials with excellent mechanical properties, such as carbon fiber composites and sandwich materials or high-strength aluminum alloys, are considered. In this thesis, to ensure the suitability of the design, Finite Element Analysis takes an important role and provides insights into the steering knuckle's structural behavior under various loading conditions, and structural optimization capability for maximum performance and durability.