Piridin içeren schiff bazların ve Cd(II) komplekslerinin sentezi, yapısal ve sitotoksik özelliklerinin hesapsal ve deneysel yöntemlerle araştırılması
Synthesis, investigatons structural and cytotoxic properties of pyridine-containing schiff bases and Cd(II) complexes by computational and experimental methods
- Tez No: 842932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
1864 yılında Hugo Schiff tarafından gerçekleştirilen bir tepkime sonucu ortaya çıkan Schiff baz molekülleri son yıllarda önem kazanmış olup, araştırmacılarında ilgisini çekmektedir. Yapıda bulunan donor atomların varlığından dolayı biyolojik aktiviteye sahip olmaları ile bilinen Schiff bazlarının, antimikrobiyal, anti-tüberküloz, antiplatelet, antidiyabetik, antiartrit, antioksidan, anti-inflamatuar, antikanser, antiviral, antimalaryal ve analjezik nitelikler gibi olağanüstü farmakolojik etkileri kanıtlanmıştır. Ayrıca Schiff bazlarının metal iyonuna bağlandığında gelişmiş biyolojik aktivite sergilediği bilinmektedir. Schiff bazı ligandlarının metal kompleksleri, benzersiz özellikleri ve işlevsellikleri nedeniyle popülerlik kazanmaktadır. Bu çalışmada piridin içeren 2 adet Schiff baz ligandı ve onların Cd(II) kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen ligandların karakterizasyonu IR, 1H-NMR, 13C-NMR, LC-QTOF-MS ve tek kristal XRD spektral yöntemleriyle gerçekleştirildi. Sentezlenen komplekslerin IR spektrumlarından kompleksleşmenin olduğu belirlendi. Hesaplamalı kimya analizleriyle, bu moleküllerin deneysel sonuçları hesapsal sonuçlar ile desteklendi. İncelenen moleküllerin antikanser aktiviteleri 6 farklı dozda, 3 tekrarlı olacak şekilde 3 farklı kanser hücre hattına (MCF-7, HT-29 ve SNU-16) karşı araştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre kompleksleşme ile antikanser aktivitenin arttığı bulundu. Sentezlenen moleküllerin kolon kanserine karşı daha etkili olduğu bulundu. Elde edilen sonuçlar moleküler doking hesaplamalarıyla desteklendi.
Özet (Çeviri)
Created in 1864 by Hugo Schiff in a reaction, Schiff base molecules have gained importance in recent years and attract the attention of researchers. Schiff bases, which are known to have biological activity due to the presence of donor atoms in the structure, have been proven to have extraordinary pharmacological effects such as antimicrobial, anti-tuberculosis, antiplatelet, antidiabetic, anti-arthritis, antioxidant, anti-inflammatory, anticancer, antiviral, antimalarial and analgesic properties. It is also known that Schiff bases exhibit enhanced biological activity when bound to metal ion. Metal complexes of Schiff base ligands are gaining popularity due to their unique properties and functionality. In this thesis, two pyridine containing Schiff base ligands and their Cd(II) complexes were synthesized. The synthesized ligands were characterized by IR, 1H-NMR, 13C-NMR, LC-QTOF-MS and single crystal XRD spectral methods. The IR spectra of the synthesized complexes also demonstrated complexation. By computational chemistry analysis, the experimental results of these molecules were supported by computational results. The anticancer activities of the investigated molecules were investigated against 3 different cancer cell lines (MCF-7, HT-29 and SNU-16) at 6 different doses in 3 replicates. According to the results obtained, it was found that anticancer activity increased with complexation. The synthesized molecules were found to be more effective against colon cancer. The results were supported by molecular docking calculations.