Yetişkinlere yönelik iklim okuryazarlığı ölçeğinin geliştirilmesi
Development of climate literacy scale for adults
- Tez No: 842969
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada yetişkinlere yönelik iklim okuryazarlığı ölçeğinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma metodolojik tipte bir araştırmadır. Araştırmaya 18 yaş üstü bireyler dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama amacıyla demografik özellikleri, bireylerin iklim bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendiren anket formu ve aday ölçek kullanılmıştır. Ölçeğin yapısı açımlayıcı faktör analizi ile belirlenmiş, kuramsal yapısının doğrulanması için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Güvenilirlik, Cronbach's Alpha yöntemi ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 40,07±15,63'tür. Katılımcıların %51,6'sı kadın, %48,4'ü erkektir. Yapılan faktör analizi sonucu 4 boyut ve 19 maddeden oluşan ölçeğin açıklanan varyans yüzdesi 59,618'dir. Ölçeğin Cronbach's Alpha katsayısı 0,897 olarak hesaplanmıştır. Yapılan doğrulayıcı faktör analizinde boyutlar arası korelasyon değerlerinin 0,39 ile 0,73 arasında olduğu saptanmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda GFI değeri iyi uyum, TLI, NFI, RMSEA değerleri ise kabul edilebilir uyum düzeyinde olduğu hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda geliştirilen“Yetişkinlere Yönelik İklim Okuryazarlığı Ölçeği”geçerli ve güvenilir olarak bulunmuş ve toplumda kullanılmaya uygundur.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim was to develop a climate literacy scale for adults. The research is of a methodological nature. Individuals over the age of 18 were included in the study. For data collection, a questionnaire form assessing demographic characteristics, individuals' climate knowledge, attitudes, and behaviors, and a candidate scale were used. The structure of the scale was determined through exploratory factor analysis, and confirmatory factor analysis was conducted to confirm its theoretical structure. Reliability was assessed using the Cronbach's Alpha method. The average age of the participants is 40.07±15.63. %51,6 of the participants are female, and %48,4 are male. As a result of the factor analysis, the scale, consisting of 4 dimensions and 19 items, has an explained variance of %59,618. The Cronbach's Alpha coefficient of the scale was calculated as 0,897. In the confirmatory factor analysis, it was found that the correlation values between dimensions ranged from 0,39 to 0,73. As a result of the confirmatory factor analysis, the GFI value indicated a good fit, and the TLI, NFI, RMSEA values indicated an acceptable level of fit. As a result of the research, the“Adult Climate Literacy Scale”developed was found to be valid and reliable and suitable for use in the community.