Adaçayı (Salvia officinalis L.) uçucu bileşenlerinin buzağılarda performans, rumen parametreleri, immun sistem ve rumen metagenomik profili üzerine etkisi
Effect of sage (Salvia officinalis L.) volatile compounds on performance, rumen parameters, immune system, and rumen metagenome profile in calves
- Tez No: 842971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KANBER KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Holstein buzağıların sütten kesim dönemine kadar içme sütüne katılan adaçayı (Salvia officinalis L.) uçucu bileşenlerinin büyüme performansı, vücut ölçüleri, rumen fermantasyonu, rumen metagenomik profili ve proinflamatuar sitokinler [interlökin-6 (IL-6), tümör nekroz faktör-α (TNF-α) ve IL-1β], immün globülinler (IgG, IgM ve IgE) ve akut faz proteinlerine (serum amiloid-A, SAA) etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada 24 Holstein buzağı üç gruba ayrılarak içme sütlerine 0 µL/gün (SAG0; kontrol grubu) 100 µL/gün (SAG100) veya 200 µL/gün (SAG200) adaçayı uçucu bileşenleri ilave edildi. Süte adaçayı uçucu bileşenlerinin ilavesi lineer olarak canlı ağırlık, yem tüketimi ve günlük canlı ağırlık kazancını artırdı (P0.05). Sütten kesilmiş buzağılarda serum TNF-α, IL-1β ve IL-6 konsantrasyonları ise içme sütüne adaçayı uçucu bileşenleri ilavesiyle doğrusal olarak azaldı (P0.05). İçme sütüne adaçayı uçucu bileşenleriilavesiyle ruminal amonyak-azotu (NH3-N) konsantrasyonu ve toplam kısa zincirli yağ asitleri (T-SCFA) molaritesi azaldı (P0.05).
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the effect of sage (Salvia officinalis L.) volatile compounds to the drinking milk until the weaning stage of Holstein calves on the growth performance, body measurements, ruminal fermentation, rumen metagenomics profile and the proinflammatory cytokines [interleukin-6 (IL-6), tumour necrosis factor-α (TNF-α) and IL-1β], immune globulins (IgG, IgM and IgE) and acute phase proteins (serum amyloid-A, SAA). In the study, 24 Holstein calves were divided into three groups as 0 µL/d (SAG0; control group) 100 µL/d (SAG100) or 200 µL/d (SAG200) of sage essential oil to the milk per calf. The addition of sage volatile compounds to milk linearly increased the live weight, feed intake and daily live weight gain (P0.05). The concentrations of serum TNF-α, IL-1β and IL-6 in the weaned calves linearly decreased by the sage volatile compounds addition to the drinking milk (P0.05). The ruminal ammonia-nitrogen (NH3-N) concentration and total-short chain fatty acids (T-SCFA) molarity decreased by sage volatile compounds supplementation to the drinking milk (P0.05).