Genç sporcularda kavrama yanallığı ve atış tarafı tercihinin judo performansına etkileri
The effects of grip laterality and throwing side preference on judo performance in young athletes
- Tez No: 842972
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ SERDAR BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmanın amacı, judo performansı sırasında tercih edilen vücut duruşuna göre judoya özgü Özel Judo Uygunluk Testi (SJFT) ve interval uchi-komi egzersiz performanslarını karşılaştırmaktı. Çalışmaya en az kahverengi kuşağa sahip, son bir yıl içinde ciddi bir yaralanma geçirmemiş ve ulusal ve/veya uluslararası müsabakalara katılmış 28 genç judocu (17.54±1.00 yıl) katıldı. Sporcuların vücut yağ yüzdeleri, boy uzunlukları, vücut ağırlıkları ölçüldü ve tercih edilen vücut duruş tarafı subjektif olarak kaydedildi. Daha sonra, sporcular rastgele olarak hem baskın olan hem de baskın olmayan vücut yönünde, uygulamalar arasında en az 24 saat ara olacak şekilde, 6 setten oluşan aralıklı uchi-komi egzersizi ve judoya özgü uygunluk testi (SFJT) yapıldı. Her egzersiz testi sırasında ve testlerden 1, 3 ve 5 dakika sonra sporcuların kalp atış hızları belirlendi. Ayrıca algılanan zorluk derecesi puanı her uygulamadan hemen sonra ölçüldü. Çalışmada, baskın olan ve olmayan taraf arasında SJFT performans değişkenlerinin ikili karşılaştırmaları için eşleştirilmiş örneklem t-testi kullanıldı. Uchi-komi egzersizleri ile ilgili değişimleri incelemek için tekrarlı ölçümlerle iki yönlü varyans analizi (ölçüm zamanları × vücut tarafı) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare judo-specific special judo fitness test (SJFT) and interval uchi-komi exercise performances according to the preferred body posture during judo performance. Twenty-eight judo athletes (17.54±1.00 years) who had at least a brown belt, had not had a serious injury during the season, and had attended in national and/or international competitions participated in the study. Body fat percentages, body heights and body weights were measured, also preferred body stance side was subjectively recorded. Afterwards, the athletes randomly performed both in dominant and non-dominant body side with at least 24 hours interval between applications intermittent uchi-komi exercise consisting of six sets and/or judo-specific fitness test (SFJT). During and 1, 3, and 5 minutes after each exercise test, athletes' heart rate were determined. Also, the rate of perceived exertion (RPE) was measured immediately after each task. In the study, paired sample t-test was used for pairwise comparisons of SJFT performance variables between the dominant and non-dominant side. A two-way analysis of variance with repeated measurements (measurement time × body side) was used to determine changes in variables related to uchi-komi exercises.